Tech

Połączenia telefoniczne z poczty Gmail dostępne w Polsce!

Nie wiem, czy tak mają inni użytkownicy polskiego Gmaila, ale moja dzisiejsza wizyta w webowym interfejsie poczty Google’a przyniosła pop-up z informacją, żebym wypróbował ‘dzwonienie bezpośrednio z poczty Gmail’. To wielce oczekiwana nowość od Google’a, która od dawna działa w Stanach, a od dziś (chyba od dziś) także i w Polsce.

Jak to działa? Teraz możesz dzwonić na telefony stacjonarne i komórkowe bezpośrednio z poczty Gmail. Po prostu wybierz numer telefonu i zacznij rozmowę – czytamy w opisie usługi Google’a, który odsyła nas do informacji o kosztach połączeń. Aby aktywować usługę należy pobrać odpowiednią wtyczkę i zainstalować ją na własnym komputerze (na moim Maku wtyczka zabrała 26,6 MB miejsca na dysku). Następnie, aby móc wykonywać połączenia głosowe z Gmaila należy opłacić konto. Google domyślnie oferuje zasilenie konta 10 euro netto, czyli 12,30 euro brutto. Potem możemy się już cieszyć połączeniami głosowymi z Gmaila. Sprawdziłem – działa i to działa bardzo przyjemnie.

Uruchomienie usługi połączeń telefonicznych z poczty Gmail to kolejny światowy projekt Google’a, który debiutuje na polskim rynku. Całkiem niedawno cieszyliśmy się najpierw z Google Traffic, następnie z Nawigacji po Mapach Google’a, a dziś możemy dzwonić z Gmaila. Trzeba to po raz kolejny podkreślić – po tym, jak stery CEO wziął w swoje ręce Larry Page, Google na rynkach lokalnych niesamowicie przyspieszył.

Debiut połączeń głosowych Gmaila w Polsce, jak i 37 innych rynkach, należy także odnieść w kontekście rynkowym – lider na rynku połączeń głosowych na linii internet – telefony Skype przejęty został przez Microsoft i słuchy chodzą, że wkrótce ma wyjść z nową, jeszcze bardziej atrakcyjną ofertą. Nie chcąc tracić pieniędzy z lokalnych rynków Google szybko wdrożył połączenia głosowe, także i w Polsce. Dziwi jednak brak oficjalnej komunikacji na temat dzwonienia z Gmaila.

AKTUALIZACJA: Stawki Google’a – bardzo przyjemne