REKLAMA

Biegun magnetyczny Ziemi przesuwa się w stronę rosyjskiej Syberii. "To coś, czego nigdy wcześniej nie obserwowaliśmy"

Północny biegun magnetyczny Ziemi kieruje się w stronę Rosji i ma to wpływa także na wasze GPS-y. Naukowcy są mocno zaskoczeniu tą podróżą i jej prędkością. Przyznają, że najnowsze odczyty są dla nich zaskoczeniem.

Biegun magnetyczny Ziemi przesuwa się w stronę rosyjskiej Syberii. „To coś, czego nigdy wcześniej nie obserwowaliśmy”
REKLAMA

Ukazała się właśnie najnowsza aktualizacja World Magnetic Model (WMM) – światowego modelu pola magnetycznego Ziemi. Model ten jest kluczowy dla precyzyjnej nawigacji i znajduje zastosowanie w smartfonach, GPS-ach, samolotach, statkach, a nawet okrętach podwodnych.

REKLAMA

Nasza planeta to dynamiczna kula pełna niespodzianek. Głęboko w jej wnętrzu znajduje się płynne żelazo, które wytwarza pole magnetyczne. To ono sprawia, że igła kompasu zawsze wskazuje mniej więcej na północ. Jednak przepływy żelaza w jądrze naszej planety nie są stałe i właśnie one powodują, że bieguny magnetyczne „wędrują” po powierzchni Ziemi.

 class="wp-image-5127896" width="840"
Struktura wewnętrzna Ziemi: gęste, stałe, metaliczne jądro, lepkie, metaliczne jądro zewnętrzne, płaszcz oraz skorupa na bazie krzemianów. Ilustracja: NASA

Co pięć lat naukowcy z amerykańskiej NOAA i brytyjskiego British Geological Survey aktualizują Światowy Model Magnetyczny (WMM). To coś w rodzaju mapy pola magnetycznego Ziemi, niezbędnej dla wszystkich urządzeń nawigacyjnych. Od telefonów komórkowych z włączonym GPS po okręty podwodne z napędem atomowym, ulepszona aktualizacja rozdzielczości bieguna magnetycznego umożliwi nawigację z większą dokładnością niż kiedykolwiek wcześniej.

Dokładniej niż kiedykolwiek wcześniej

WMM to standardowy model stosowany przez rządy Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, w tym Federalną Administrację Lotnictwa USA i Departament Obrony USA, a także organizacje o zasięgu międzynarodowym, takie jak Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO).

Model składa się z serii map pola magnetycznego, które śledzą zmiany w polu magnetycznym. Aby zapewnić dokładność pomiaru, kluczowe jest, aby zmiany północy magnetycznej, które są spowodowane przepływem ciekłego żelaza w zewnętrznym jądrze Ziemi, były uwzględniane w sprzęcie elektronicznym.

Ponieważ WMM jest kluczowy dla dokładnej nawigacji, a pole magnetyczne Ziemi zmienia się w czasie w nieprzewidywalny sposób, WMM jest aktualizowany co najmniej co pięć lat.

Kompasy są pod wpływem pola magnetycznego Ziemi, więc posiadanie aktualnego modelu zapewnia, że ​​instrumenty nawigacyjne dostarczają prawidłowych odczytów. Firmy produkujące smartfony i elektronikę użytkową również polegają na WMM, aby zapewnić konsumentom dokładność aplikacji, map i usług. Służy ona jako podstawa do nawigacji dla wojska, lotnictwa cywilnego, żeglugi.

Położenie północnego bieguna magnetycznego w latach 1590–2030. Ilustracja: BGS

Wędrujący biegun magnetyczny

Północny biegun magnetyczny to punkt na powierzchni północnej półkuli Ziemi, w którym pole magnetyczne planety jest skierowane pionowo w dół (innymi słowy, jeśli igła kompasu magnetycznego mogłaby obracać się w trzech wymiarach, będzie wskazywała prosto w dół).  Istnieje tylko jedno miejsce, w którym tak się dzieje.

Północny biegun magnetyczny przemieszcza się z czasem i nie znajduje się w tym samym miejscu, gdzie biegun północny naszej planety. W 2013 r. odległość między magnetycznym biegunem północnym a geograficznym biegunem północnym wynosiła około 800 km. 

W ostatnich latach biegun magnetyczny przesuwał się w kierunku Rosji z prędkością od 55 do 60 km. 

Obecne zachowanie północy magnetycznej to coś, czego nigdy wcześniej nie obserwowaliśmy. Północ magnetyczna przemieszcza się powoli wokół Kanady od XVI wieku, ale w ciągu ostatnich 20 lat przyspieszyła w kierunku Syberii, zwiększając prędkość każdego roku, aż do około pięciu lat temu, kiedy nagle zwolniła z 50 do 35 km rocznie, co jest największym spowolnieniem prędkości, jakie kiedykolwiek widzieliśmy

- mówi dr William Brown, z British Geological Survey.

Więcej o tajemnicach Ziemi przeczytasz na Spider's Web:

Nie ma powodów do paniki

Północny biegun magnetyczny to prawdziwy podróżnik. Jego wędrówka pokazuje nam, jak dynamiczna jest nasza planeta. Dzięki najnowszym badaniom możemy lepiej zrozumieć procesy zachodzące w jej wnętrzu i stworzyć jeszcze bardziej precyzyjne narzędzia nawigacyjne.

REKLAMA

Zmiana położenia magnetycznego bieguna północnego może budzić niepokój, ale na razie nie ma powodów do paniki. Choć naukowcy prognozują, że w dalekiej przyszłości może dojść do przebiegunowania (czyli zamiany miejsc magnetycznych biegunów północnego i południowego), proces ten zajmie tysiące lat.

Dla codziennego życia przeciętnego człowieka najważniejsze jest to, że nowy model WMM sprawi, że nasze GPS-y i inne technologie będą działały z większą precyzją.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA