REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Oto laptopy Chromebook Plus. Szukaj sprzętów z tym oznaczeniem

Google zaprezentował nową linię laptopów opartych na autorskim systemie operacyjnym ChromeOS. Mowa o Chromebook Plus, które w porównaniu do zwykłych Chromebooków mają zapewnić znacznie wyższą wydajność. 

02.10.2023
19:44
Oto laptopy Chromebook Plus.  Szukaj sprzętów z tym oznaczeniem
REKLAMA

Chromebooki są na rynku od ponad 10 lat i wielu popularnych producentów, jak Acer, Asus, Lenovo i HP, ma w swoich ofertach najróżniejsze laptopy z systemem operacyjnym Google. Wiele z nich zapewnia jednak podstawowe komponenty, które nie przekładają się na najwyższą moc obliczeniową. Google nieco ułatwiło sprawę i wprowadziło nowe oznaczenie, które pozwoli kupującemu na pierwszy rzut oka stwierdzić, że ma do czynienia z nowoczesnym i wydajnym urządzeniem.

REKLAMA

Google ogłasza Chromebook Plus. Ten sam system, ale wyższa wydajność

Chromebooki Plus to zupełnie nowa kategoria tych popularnych szczególnie w segmencie edukacyjnych urządzeń. Dopisek „Plus” można potraktować jak pewny standard w kwestii sprzętu. Podobne laptopy, które w niedalekiej przyszłości będą zyskiwały ten element w nazwie, już tak naprawdę są na rynku - bo przecież Chromebooki to nie tylko laptopy za kilkaset złotych, ale także sztandarowe propozycje, w których drzemią procesory rzędu Ryzen 7, czy Intel Core i7.

Aby producent mógł wrzucić do nazwy Chromebook Plus, urządzenie od teraz musi spełnić minimalne wymagania techniczne. Jak twierdzi bowiem Google, wszystkie te laptopy mają gwarantować co najmniej:

  • Procesor Intel Core i3 12. generacji (lub lepszy i nowszy), bądź AMD Ryzen 3 z serii 7000 lub lepszy,
  • 8 GB pamięci operacyjnej,
  • 128 GB wbudowanej przestrzeni na dysku SSD,
  • kamerę internetową pracującą w rozdzielczości FullHD lub lepszą z redukcją szumów,
  • wyświetlacz IPS w rozdzielczości 1080p lub lepszy.

Jak widać, specyfikacja jest daleka od większości tańszych, podstawowych Chromebooków, gdzie możemy znaleźć słabe pod względem wydajności procesory Intel Celeron połączone z 4 GB RAM-u i ekranami oraz kamerkami internetowymi w rozdzielczości HD. Chromebooki Plus mogą przypominać m.in. gamingowe Chromebooki, które jednak z racji ograniczonego systemu operacyjnego obsługują co najwyżej podstawowe gry typu Minecraft, czy tytuły wzięte z Androida.

Oczywiście przy ich pomocy możemy też prowadzić rozgrywki w chmurze przy pomocy usług takich jak GeForce Now lub Microsoft Cloud Gaming.

Więcej o Chromebookach przeczytasz na Spider's Web:

Co jeszcze mają zaoferować Chromebooki Plus?

REKLAMA

Obok mocniejszej specyfikacji technicznej Chromebooki Plus powinny zostać wyposażone w szereg rozwiązań programowych. W 2024 roku do systemu ChromeOS zostanie wprowadzona sztuczna inteligencja Google, więc dodatkowa moc obliczeniowa z pewnością się przyda. Ale to nie wszystko - laptopy z tym dopiskiem zyskają dostęp do funkcji Magic Eraser, znanej m.in. ze smartfonów Google Pixel, a także wsparcie dla bardziej zaawansowanych aplikacji graficznych.

Laptopy Chromebook Plus produkcji Acera, Lenovo, Asusa i HP mają trafić na rynek już w październiku tego roku i ich cena ma zaczynać się od 400 dolarów (ok. 1800 zł). U nas w Polsce te Chromebooki najpewniej będą dostępne w przedziale cenowym 2000 - 3000 zł.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA