REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Tej siły już nie powstrzymacie. Włodarze Google'a mogą kąpać się w basenie z dolarami

Alphabet, czyli spółka-matka Google’a i spółki, właśnie podał swoje wyniki finansowe za ostatni kwartał. Powiedzieć, że Google’owi się powodzi, to nic nie powiedzieć.

28.07.2021
15:11
Google nie przestaje rosnąć. Wyniki finansowe giganta są imponujące
REKLAMA

Co kwartał Big Techy przedstawiają swoje wyniki finansowe, by zdać sprawozdanie akcjonariuszom, którzy zainwestowali w ich rozwój. Jeśli chodzi o akcjonariuszy Alphabetu, to pójdą dziś oni spać spokojnie, bowiem Google i reszta zaliczyli niesłychanie dobry kwartał.

REKLAMA

Jeśli ostatni rok czegoś nas nauczył, to tylko tego, że w czasach kryzysu najmniejsi mają przekichane, a najwięksi stają się jeszcze więksi. Patrząc na porównanie rok do roku, Google z nawiązką odbił sobie pandemiczne straty i wykręcił kosmiczne wyniki, zwłaszcza jeśli chodzi o zarobki z reklam.

Google wciąż rośnie.

Wydawać by się mogło, że Alphabet osiągnął już takie rozmiary, że dalszy wzrost nie jest możliwy. Tymczasem na ten moment w strukturach spółki pracuje 144056 osób, czyli ponad 16 tys. więcej niż rok temu o tej porze. Jeśli zaś chodzi o zarobki, to po odliczeniu kosztów dochód Alphabetu w tym kwartale sięgnął 19,4 miliarda dolarów. Same przychody zaś sięgnęły w ostatnich trzech miesiącach blisko 62 mld dol.

Google urósł we wszystkich najważniejszych obszarach. Jak widać w tabelce dla udziałowców, wyszukiwarka, reklamy na YouTubie i reklamy Google przyniosły o niemal połowę większy przychód niż rok temu. W przypadku YouTube’a wzrost jest niemal dwukrotny, coś świadczy tylko o tym, że zwielokrotnienie powierzchni reklamowej i formatów reklam, które użytkownikom wychodzi już bokiem, przyniosło Alphabetowi wymierne korzyści. Przy okazji Google ujawnił, iż nowy format YouTube Shorts przekroczył 15 miliardów wyświetleń dziennie – cóż, witajcie w erze TikToka i jemu podobnych. Tym komunikatem Google prawdopodobnie chce uspokoić udziałowców, iż co prawda TikTok rośnie w siłę, ale dzięki wprowadzeniu nowej funkcji nie ma szans podgryzać YouTube’a.

Alphabet: wyniki finansowe za Q2 2021 class="wp-image-1802272"
Alphabet: wyniki finansowe za Q2 2021

Jedynymi obszarami, w których Alphabet zanotował straty, są usługi Google i Google Cloud, choć w przypadku tego drugiego stratę udało się zmniejszyć rok do roku o niespełna miliard dol.

Tej siły już nie powstrzymacie.

REKLAMA

Myślałby kto, że w krainie Alphabetu na moment zajdzie słońce, po tym, jak wszystkim we znaki dała się pandemia, a do tego Google przeżywa potężny kryzys wizerunkowy, gdy przeciwko niemu wytaczają działa kolejne kraje. Tymczasem rzeczywistość wygląda tak, że Alphabet jako całość urósł rok do roku o 62 proc., zatrudnia coraz więcej ludzi i stale rozszerza swoje portfolio produktów i usług. Nie przeszkadzają mu w tym ani zła prasa, ani konkurencja, ani rządowe regulacje. Można Google’a nie lubić. Można go uważać za złą korporację z niecnymi zakusami. Nie da się jednak zaprzeczyć, że to siła, której w tej chwili chyba nikt nie jest już zdolny zatrzymać.

*Grafika główna: Sundry Photography, Shutterstock.com

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA