REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

W kierunku Marsa wysłano retroreflektory. Będą odbijać wiązki laserowe wysyłane z orbity

W 1969 r. astronauci z pierwszej załogowej misji księżycowej, realizowanej w ramach programu Apollo, umieścili na powierzchni Księżyca zwierciadła, od których następnie odbijano wiązki laserowe wysyłane z Ziemi. Podobne zwierciadła zmierzają właśnie w kierunku Marsa.

30.09.2020
18:17
W kierunku Marsa zmierzają zwierciadła. Będą odbijały wiązki laserowe z kosmosu
REKLAMA

Retroreflektory to niezwykle proste urządzenia, które właśnie dzięki tej prostocie są w stanie przetrwać i służyć do badań przez długie lata. Kiedy już dotrą na Marsa, mogą znacząco poprawić naszą wiedzę o Czerwonej Planecie.

REKLAMA

Lusterka na Księżycu

Gdy astronauci z misji Apollo umieścili reflektory na Księżycu, badacze na Ziemi mogli kierować wiązkę laserową w ich stronę, a następnie precyzyjnie mierzyć czas po jakim owa wiązka odbijała się od zwierciadła i wracała na Ziemię. W ten sposób badacze bardzo dokładnie zbadali orbitę Księżyca.

 class="wp-image-1440848"
LaRA czyli Laser Retroreflector Array to zestaw zwierciadeł umieszczony na pokładzie łazika Perseverance. Źródło: NASA/JPL-Caltech

Za dwa lata na Marsie będą trzy odbłyśniki

Nowy retroreflektor zainstalowany jest na pokładzie łazika Perseverance, który właśnie zmierza w kierunku Marsa. Nie będzie to jednak pierwszy instrument tego typu na Marsie, bowiem przed nim znalazł się tam także retroreflektor zainstalowany na lądowniku InSight. Trzecim natomiast będzie odbłyśnik zainstalowany na pokładzie łazika Rosalind Franklin, który poleci na Marsa w 2022 r.

 class="wp-image-1440854"

Astronomowie będą laserami badać wnętrze Czerwonej Planety

REKLAMA

Wszystkie trzy odbłyśniki po dotarciu na powierzchnię Marsa będą musiały jeszcze poczekać na początek pracy, bowiem nie będą one odbijać wiązek laserowych wysyłanych z Ziemi, a z sondy znajdującej się na orbicie wokół Marsa. Gdy już taka sonda dotrze na miejsce, będzie emitowała wiązkę światła w kierunku powierzchni i analizowała światło odbite od retroreflektorów. W ten sposób będzie można precyzyjnie ustalać położenie łazika Perseverance, czy też będzie można obserwować delikatne drgania lądownika InSight, co z kolei pozwoli na ocenę procesu rozszerzania i kurczenia się skorupy marsjańskiej.

Oprócz tego, inżynierowie planujący kolejne misje marsjańskie będą mogli poprawić precyzję systemów nawigacyjnych, które będą wykorzystywane przez przyszłe lądowniki marsjańskie. Naukowcy z kolei mają nadzieję, że za pomocą odbłyśników będą w stanie badać wpływ przyciągania grawitacyjnego Słońca na orbitę i kształt Marsa, a być może nawet będą w stanie badać budowę wewnętrzną planety.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA