REKLAMA

Połowa pojemności akumulatora po 5 minutach ładowania! Qualcomm prezentuje Quick Charge 5.0

Qualcomm pochwalił się specyfikacją nowej wersji swojej technologi szybkiego ładowania. Quick Charge 5.0 działa z mocą 100 W i potrafi naładować połowę akumulatora w telefonie w zaledwie pięć minut.

27.07.2020 17.36
Qualcomm-Snapdragon
REKLAMA

Najwięksi producenci smartfonów, poza Apple’em, prześcigają się, jeśli chodzi o tempo uzupełniania energii w ich ogniwach. Prym wiodą autorskie technologie takie jak np. Dash Charge od Xiaomi, Super VOOC od Oppo i Warp Charge od OnePlusa oraz kolejne wersje standardu Quick Charge rozwijanego przez Qualcomma.

REKLAMA

Podczas gdy w kosztującym 3,7 tys. zł iPhonie 11 dostępna jest jedynie ładowarka o mocy 5 W, bo dopiero kosztujący 5 tys. zł iPhone 11 Pro wyposażony jest w akcesorium o mocy 18 W, Qualcomm prezentuje standard ładowania o mocy… 100 W. Quick Charge 5.0, bo o nim mowa, został właśnie oficjalnie zaprezentowany.

qualcomm-quick-charge-50-100-w-szybkie-ladowanie class="wp-image-1303474"

Quick Charge 5.0, czyli pół ogniwa w smartfonie w pięć minut

Do naładowania w połowie wcale nie tak małego ogniwa w telefonie o pojemności 4500 mAh wystarczy przy wykorzystaniu standardu Quick Charge 5.0 tylko pięć minut. Uzupełnienie takiego ogniwa w całości potrwa z kolei kwadrans — bo im bardziej naładowane ogniwo, tym wolniej się ładuje.

W przypadku Quick Charge 5.0, jeśli spojrzeć na proces ładowania akumulatora do połowy, każdy kolejny procent jego pojemności ogniwa o pojemności 4500 mAh uzupełniany jest co sześć sekund. To nie lada osiągnięcie nie tylko na tle pozostającego w tyle Apple’a, ale również w porównaniu do bezpośredniej konkurencji.

qualcomm-quick-charge-50-100-w-szybkie-ladowanie class="wp-image-1303477"

Qualcomm się chwali, że nowe Quick Charge to najszybszy standard szybkiego ładowania dostępny komercyjnie.

To prawda, że inne firmy prezentowały już bardzo szybkie standardy ładowania, ale w ich przypadku cały czas mowa jest o prototypach. Qualcomm przekonuje, że jego standard jest już gotowy i w 3. kwartale 2020 r. będą mogli z niego skorzystać wszyscy chętni, którzy… zakupią odpowiedni sprzęt i ładowarkę.

Aby skorzystać z ładowania o mocy 100 W, należy korzystać ze smartfona, w którym zamontowano podwójne ogniwo, a każdy z de facto akumulatorów ładowany jest wtedy z mocą 50 W. Qualcomm przekonuje, że takie rozwiązanie pozwala zwiększyć efektywność ładowania o 70 proc. i obniżyć temperaturę o 10 stopni.

REKLAMA

Z technologii Quick Charge 5.0 będzie można skorzystać w smartfonach z procesorami takimi jak Snapdragon 865. Qualcomm przy tym zaznacza, że jego standard będzie zgodny ze standardem USB-PD (Power Delievery), a telefony wykorzystujące chipy tej firmy będą mogły być ładowane również bezprzewodowo.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA