REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Firefox 72 sprawi, że powiadomienia ze stron będą mniej inwazyjne

Nowa wersja przeglądarki Mozilli wprowadza dodatkowe mechanizmy chroniące nas przed profilowaniem i szpiegowaniem. Firefox 72 ma również sprawić, że powiadomienia z witryn będą mniej inwazyjne.

08.01.2020
10:08
Nowe logo Firefoksa
REKLAMA
REKLAMA

Mozilla zdaje się wiedzieć co robi. Jej sztandarowy produkt – przeglądarka Firefox – jest spychana na margines przez dominującą na rynku przeglądarkę Chromium w jej licznych odmianach. Dlatego też niegdyś uwielbiany Lisek stawia na konkretną specjalizację w tej kategorii, w której Mozilla zawsze była dobra. A więc na ochronę danych i prywatności swoich użytkowników.

Najnowsza aktualizacja przeglądarki Firefox wydaje się to potwierdzać. Największą, najistotniejszą i najbardziej pożyteczną z nowości jest prawdopodobnie jeszcze lepszy mechanizm odpowiedzialny za ochronę prywatności internautów. Choć to oczywiście nie wszystko.

Firefox 72 utrudni profilowanie internautów. Zmienia się też system powiadomień.

Nowy Firefox ma jeszcze skuteczniej chronić nas przed śledzeniem naszych poczynań przez podmioty trzecie. Od teraz przeglądarka domyślnie (można to zmienić…) blokuje wszystkie skrypty śledzące, w tym te zajmujące się tak zwanym fingerprintingiem, a więc pozwalające ich autorom na bardzo dokładną identyfikację internauty. Blokowane są też trackery i mechanizmy typu autoplay, zapewniając użytkownikowi większą kontrolę nad otwartą witryną czy aplikacją.

REKLAMA

Istotną nowością jest też zarządzanie powiadomieniami. Od teraz zamiast wyskakującego komunikatu z pytaniem o zezwolenie na wysyłanie wspomnianych powiadomień Firefox będzie wyświetlał małą chmurkę w pasku adresu, jeżeli dana witryna lub aplikacja obsługuje notyfikacje. Jeżeli sami w nią klikniemy to dopiero wtedy będziemy mogli włączyć (lub zablokować) powiadomienia.

Ostatnia z nowości przeznaczona jest dla użytkowników urządzeń z macOS-em i Linuxem. Od teraz obsługiwany jest tryb Picture-in-Picture dla treści wideo. Do tej pory funkcja ta była dostępna tylko na Windowsie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA