Gry  / News

Gwint na iPhone’y i iPady już dostępny. Debiutuje mobilna karcianka w świecie Wiedźmina

Gwint, czyli karcianka w świecie Wiedźmina, pierwotnie trafił na pecety i konsole, ale dzisiaj CD Projekt RED udostępnił wreszcie mobilną wersję gry w sklepie App Store posiadaczom iPhone’ów i iPadów.

Wiedźmin 3: Dziki Gon trafił niedawno na konsole Nintendo Switch, ale to nie jedyna premiera, jaką na jesień tego roku zaplanowali sobie deweloperzy z CD Projekt RED. Dzisiaj w sklepie App Store zadebiutował Gwint, czyli gra karciana inspirowana uniwersum wykreowanym przez Andrzeja Sapkowskiego, które w swojej trylogii rozwijało polskie studio.

Z początku Gwint był prostą minigrą, która zastąpiła kościanego pokera z poprzedniej części serii Wiedźmin.

Karty były nawet częścią edycji kolekcjonerskiej trzeciej odsłony cyklu oraz obu dużych dodatków, a minigra cieszyła się na tyle dużą popularnością, że przerodziła się w samodzielny twór. Z początku była dostępna na pecety i konsole, a na jej bazie przygotowano nawet bardzo przyjemnego RPG-a o nazwie Wojna krwi: Wiedźmińskie opowieści.

Gwint nie mógł jednak rywalizować jak równy z równym ze znacznie starszym Heathstone’em, czyli karcianką inspirowaną światem Warcrafta od studia Blizzard z prostego powodu, którym był brak wersji mobilnej na smartfony i tablety. Na szczęście studio CD Projekt RED zdecydowało się wydać mobilnego Gwinta już po ostatnim odświeżeniu wydania stacjonarnego.

gwint iphone ipad app store

Gwint na iPhone’a i iPada jest już dostępny w sklepie App Store.

Zgodnie z obietnicami gra zadebiutowała w pierwszej kolejności na smartfonach i tabletach Apple’a. Można już ją pobrać ze sklepu App Store. Gra została przystosowana do interfejsu dotykowego i powinna być czytelna i grywalna nawet na tych mniejszych telefonach w ofercie Apple’a. Do uruchomienia Gwinta potrzeba:

  • tabletu iPad mini 4, iPad 5, iPad Air 2 lub nowszego
  • dowolnego iPada Pro;
  • odtwarzacza iPod touch 7 generacji;
  • smartfona iPhone 6s lub nowszego.

Gwint w wersji na iPhone’a 11 Pro zajmuje 2,4 GB i można pobrać go bez żadnych opłat. Gra, która zachwyca oprawą wizualną, udostępniona została w modelu free-2-play, aczkolwiek twórcy obiecują, że „szanuje ona czas gracza”. Dostępny jest przy tym w polskiej wersji językowej - zarówno jeśli chodzi o teksty, jak i dialogi.

gwint iphone ipad app store

A co z Gwintem na Androida?

Programiści z CD Projekt RED zapowiedzieli, że Gwint pojawi się również na smartfony i tablety z systemem Android. Nie znamy niestety dokładnej daty premiery. Pozostaje trzymać kciuki, by użytkownicy najpopularniejszego systemu mobilnego świata mogli bawić się w niedalekiej przyszłości.

Bez tego nie ma szans na to, żeby Gwint się przebił do mainstreamu i zdobył nowych fanów poza tymi, którzy już grają na platformach stacjonarnych, na co z pewnością twórcy liczą. Sam trzymam za to kciuki, bo cyfrowe karty wykłada się na stół naprawdę bardzo przyjemnie.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst