REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

YouTube przypomniał sobie o najlepiej sprzedającym się smartfonie świata. Na iPhonie X w końcu obejrzysz filmy w HDR

Jak można było się domyśleć, należący do Google’a YouTube priorytetowo traktuje system operacyjny Android. iPhone X i jego iOS dopiero teraz otrzymały aktualizację aplikacji, pozwalającej oglądać filmy HDR na YouTube.

11.05.2018
9:01
iPhone X w końcu otrzymuje obsługę HDR na YouTube
REKLAMA
REKLAMA

HDR w przypadku filmów wideo to technika znacząco podnosząca jakość nagrań. Filmy zarejestrowane i odtwarzane w tej technice zawierają w sobie dodatkowe informacje, które pozwalają zgodnemu sprzętowi na osiągnięcie – jeżeli zachodzi potrzeba – większego kontrastu i szerszej palety barwnej.

YouTube już od dłuższego czasu obsługuje tę technikę. Warto podkreślić, że fakt obsługi HDR przez dane urządzenie nie oznacza, że wszystkie filmy od razu będą lepszej jakości – muszą one zostać zarejestrowane z użyciem tej techniki. Analogicznie, odtwarzanie filmów z HDR na zwykłym urządzeniu bez obsługi tej techniki nie spowoduje polepszenia jakości obrazu.

iPhone X posiada wyświetlacz, który jest w stanie obsłużyć technikę HDR. Niestety, choć telefon pojawił się na rynku już jakiś czas temu, odtwarzanie treści HDR na YouTube nie było na nim możliwe – filmy zawsze prezentowane były w SDR. Wraz z aktualizacją aplikacji klienckiej to się zmienia, a iPhone X, co zauważył MacRumors, dołącza do grona takich telefonów, jak Galaxy S8, Pixel, V30 czy Xperia XZ Premium.

YouTube w HDR na iPhone X jest uruchamiany automatycznie.

iPhone X YouTube HDR class="wp-image-730221"
REKLAMA

HDR na YouTube jest traktowany podobnie, jak klatkaż czy rozdzielczość. Oznacza to, że jeżeli aplikacja wykryje zgodny sprzęt oraz uzna, że łącze jest dostatecznie wydajne, sama przełączy wideo w ten tryb. Można też to oczywiście zrobić ręcznie, pukając w przycisk ustawień filmu i wybierając tryb HDR – dokładnie w tym samym miejscu, w którym ustawiamy, na przykład, rozdzielczość filmu. Możecie to przetestować chociażby na tym kanale.

Znamienny jest fakt, że iPhone X – bez wątpienia jeden z najistotniejszych luksusowych telefonów na rynku – otrzymał dopiero teraz obsługę formatu HDR. Widać wyraźnie, że właściciel YouTube’a stawia przede wszystkim na własną platformę: Androida. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że ponoć najwięcej pieniędzy zarabia właśnie na użytkownikach iPhone’a, a według ostatnich danych iPhone X jest aktualnie najpopularniejszym, najlepiej sprzedającym się smartfonem na rynku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA