REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Nvidia Shield pokazała mi przyszłość gier. Przyszłość, w którą wierzę

Konsola Nvidia Shield wielu osobom może wydawać się kontrowersyjna. Nie mam jednak wątpliwości co do tego, że to ona właśnie wyznacza przyszłość rynku gier.

13.06.2016
11:34
Konsola Nvidia Shield to urządzenie rodem z przyszłości
REKLAMA
157 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

To miały być zwykłe pierwsze wrażenia, ale czy przekazałbym w nich cokolwiek zaskakującego? Raczej nie. Napisałbym, że konsola Nvidia Shield jest znacznie mniejsza od PlayStation 4 i Xboksa One, i została wykonana z wysokiej jakości materiałów.

Oprócz tego ma port HDMI 2.0, dzięki czemu doskonale współpracuje z wyświetlaczami o rozdzielczości 4K. Do zestawu został dołączony pad znany z Nvidia Shield Tablet. Konsola jest wyposażona w bardzo mocne podzespoły, ale to już wiecie z mojego poprzedniego tekstu dotyczącego tego urządzenia.

Jeżeli chodzi o teorię, to wiecie już wszystko. A jak konsola Nvidia Shield sprawdza się w praktyce?

Fenomenalnie. Działa pod kontrolą systemu Android TV, który jest wersją oprogramowania Google przeznaczoną dla telewizorów. Dzięki temu każdy użytkownik może korzystać z ekosystemu, który doskonale zna z innych urządzeń, takich jak smartfony, tablety i (niebawem) komputery z Chrome OS.

Google szturmem zdobył rynek urządzeń mobilnych i tym samym stał się firmą mającą największy wpływ na rynek przenośnych konsol do gier. By się o tym przekonać, wystarczy rozejrzeć się w komunikacji miejskiej. Jak często widzicie kogoś grającego na Nintendo 3DS lub Playstation Vita? A jak często ktoś gra na smartfonie? No właśnie.

Gry mobilne powoli przestają być… mobilne. Niedługo będziemy mogli uruchamiać je na komputerach z systemem Chrome OS. Z kolei konsola Nvidia Shield oraz inne urządzenia z Android TV sprawiają, że możemy je uruchamiać na dużym ekranie. Niebawem będziemy mogli rozpocząć grę w domu, kontynuować ją na laptopie w przerwie na lunch i dokończyć ją na smartfonie, podczas powrotu metrem lub autobusem z pracy.

I to właśnie sprawi, że Android TV stanie się standardem na rynku telewizorów. Dokładnie tak jak zwykły Android jest zdecydowanie najpopularniejszym systemem na rynku smartfonów i tabletów. Karierę tego systemu można porównać do kuli śniegowej. Gdy stał się odpowiednio duży na jednej platformie, po prostu zaczął ciągnąć za sobą kolejne kategorie sprzętowe.

Konsola Nvidia Shield 1 class="wp-image-501213"

Można oczywiście kłócić się i mówić, że gry dostępne na Androidzie są bardziej ograniczone i brzydsze niż ich konsolowe odpowiedniki, ale… co z tego? Gdyby to stopień rozbudowania i grafika interesowały nas bardziej niż wygoda, wszyscy nadal gralibyśmy na wypasionych pecetach, a nie smartfonach i konsolach do gier.

Mimo to konsola Nvidia Shield ma coś do zaoferowania także bardziej wymagającym użytkownikom. Wystarczy podłączyć ją do wydajnej sieci WiFi i dzięki usłudze GeForce Now można cieszyć się graniem w wysokiej jakości tytuły w rozdzielczości 1080p i przy płynności 60 FPS. Dzięki serwerowi znajdującemu się w Niemczech usługa ta nawet w Polsce działa bardzo dobrze, wręcz fenomenalnie.

Jej minusem jest konieczność opłacania abonamentu wynoszącego 9,99 euro miesięcznie i dodatkowego kupowania gier. Na pociechę dodam tylko, że gry kupione w usłudze GeForce Now można przypisać do konta Steam i grać w nie na komputerze. A jeżeli posiadacie komputer ze stosunkowo nową kartą GeForce, możecie strumieniować gry prosto z peceta na telewizor, do którego podłączona jest konsola Nvidia Shield.

W ten sposób można uzyskać największą możliwą wydajność i jakość grafiki połączoną z wygodą używania konsoli. Z tego powodu można pokusić się o stwierdzenie, że sprzęt ten jest nie tylko najlepszą konsolą do gier dla niedzielnych graczy, ale też tych najbardziej wymagających.

Nvidia Shield pokazuje, jak wygląda przyszłość konsol do gier.

REKLAMA

Z jednej strony jest to wydajne urządzenie, które przez długie lata pozwoli uruchamiać mobilne gry wystarczające dla każdego, a z drugiej urządzenie, które dzięki mocy serwerów znajdujących się kilkaset kilometrów dalej pozwala uzyskać jakość grafiki wyższą niż w przypadku większości sprzętów dla graczy.

Dziś konsola Nvidia Shield może wam się nie podobać i wydawać dziwna, jednak za kilka lat będziemy wspominać ten sprzęt jako prekursora kierunku, w którym podążyły wszystkie sprzęty dla graczy.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA