REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Satya Nadella: "Z trzech systemów operacyjnych stworzymy jeden"

Satya Nadella potwierdził właśnie, że Microsoft zamierza połączyć wszystkie swoje systemy operacyjne i stworzyć jedną platformę przeznaczoną dla każdego typu sprzętu.

23.07.2014
10:11
Satya Nadella: „Z trzech systemów operacyjnych stworzymy jeden”
REKLAMA
181 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Oczywiście Microsoft przez ostatnie kilka miesięcy dawał nam różne strzępki informacji mówiące, że właśnie tak może się stać. Największą przesłanką stojącą za tą tezą było zaprezentowanie podczas kwietniowej konferencji Build narzędzia deweloperskiego umożliwiającego tworzenie aplikacji uniwersalnych, działających na wszystkich elementach ekosystemu Microsoftu, takich jak Windows, Windows Phone oraz Xbox. Jednak nadal nie oznaczało to pełnej konsolidacji wszystkich systemów Microsoftu w jeden produkt.

- Usprawnimy kolejną wersję Windowsa i z trzech systemów operacyjnych stworzymy jeden pasujący do wszystkich rozmiarów ekranu – powiedział Nadella analitykom podczas konferencji podsumowującej kwartał.

Wyjaśnił on też, że w przeszłości Microsoft miał wiele zespołów pracujących nad różnymi wersjami Windowsa.

Ujednolicenie architektury pozwoliło stworzyć jeden zespół, który pracuje nad jednym systemem operacyjnym i aplikacjami uniwersalnymi

Microsoft w ten sposób nie tylko zmienia zupełnie swoją politykę, ale pokazuje, że nie chce kopiować podejścia Apple. Mimo że tablety coraz częściej pełnią funkcję pełnoprawnych komputerów, a komputery są wyposażone w ekrany dotykowe, Apple dzieli wydane przez siebie produkty na dotykowe oparte o system iOS oraz nie-dotykowe komputery Mac.

universal-windows-apps-650×0

Rozwiązanie to jednak było dobre tylko w przypadku Apple, który był pionierem na rynku dotykowych gadżetów, jakie obecnie znamy. Dzięki temu deweloperzy wręcz rzucili się, by robić aplikacje na każdy element niezwykle dochodowego ekosystemu Apple. W przypadku Microsoftu, który delikatnie mówiąc przespał rewolucję mobilną, wyglądało to zupełnie inaczej. Deweloperzy nie palili się do tworzenia programów na trzy perspektywiczne, ale niezbyt popularne platformy.

Teraz będzie to wyglądać zupełnie inaczej

Nadella zapowiada, że Microsoft ujednolici swoje sklepy z aplikacjami, sposób sprzedaży aplikacji oraz platformy deweloperskie. W ten sposób Microsoft stworzy jeden bardzo spójny ekosystem, który spodoba się każdej z zainteresowanych stron. Dla programistów, bo będą mogli wydać swoje aplikacje na wiele urządzeń jednocześnie.

REKLAMA

Dla użytkowników, bo raz kupioną aplikację będą mogli uruchomić na wielu urządzeniach jednocześnie. I w końcu dla Microsoftu, ponieważ raz na zawsze skończy się problem braku aplikacji na platformach takich jak Windows Phone i Xbox. Przez to znacznie zyskają one na atrakcyjności dla dwóch pierwszych wymienionych grup, co przełoży się na większą liczbę klientów i wynikające z tego zyski.

Fot. Flickr

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA