Tech  / Artykuł

Netflix odpowiada Spider’s Web – jest zbyt wcześnie, aby mówić o Netfliksie w Polsce

Picture of the author

Dzisiaj pojawiła się informacja na temat tego, że już wkrótce Netflix może wejść na polski rynek. Wzięła się ona z oferty pracy opublikowanej na stronach najpopularniejszego serwisu VOD na świecie. Postanowiliśmy skontaktować się z przedstawicielami Netfliksa i zapytać o szczegóły.

Informacje na temat debiutu Netflix w Polsce pojawiły się po opublikowaniu oferty o pracę na stanowisku „Specjalista językowy”. Można w niej przeczytać, że firma szuka wysoko zmotywowanych osób z odpowiednim połączeniem technicznych, organizacyjnych i komunikacyjnych umiejętności, aby pracować nad lokalizacją w następujących językach: arabski, wietnamski, francuski, japoński, brazylijski portugalski, koreański, niemiecki, szwedzki, polski i węgierski.

Oczywiście wiele osób wyciągnęło z tego dość oczywiste wnioski – Netflix planuje wejść do Polski. Na pewno ucieszyłoby się z tego wiele osób, w tym ja. Jednak postanowiliśmy zapytać u źródła, jak wygląda rzeczywistość.

Zawsze szukamy specjalistów, w tym językowych. Byłbym ostrożny w wyciąganiu wniosków z oferty o pracę. Już wcześniej zapowiedzieliśmy, że zamierzamy rozszerzyć naszą działalność w Europie i finalnie chcemy zostać światowym dostawcą telewizji internetowej, ale nie zdradzamy w jakich krajach najpierw zamierzamy wprowadzać nasze usługi. Mówienie o Netfliksie w Polsce byłoby w tym momencie zdecydowanie przedwczesne – powiedział w rozmowie ze Spider's Web Joris Evers, dyrektor ds. globalnej komunikacji korporacyjnej.

Wyraźnie widać, że przedstawiciele Netfliksa zdecydowanie starają się tonować nastroje, ale jednocześnie nie mówią stanowczego „nie”

Moim zdaniem może to być wskazówka, że rzeczywiście coś jest na rzeczy. W końcu nie codziennie szuka się specjalisty od języka polskiego tylko po to, aby później nic nie oferować w danym kraju. Byłoby to działanie co najmniej dziwne. No chyba, że Netflix zamierza zaoferować polskie napisy do seriali naszym rodakom mieszkającym np. w Stanach Zjednoczonych. To byłaby jednak chyba dość słaba inwestycja. Jeśli mieszkają w USA, to raczej powinni radzić sobie z językiem angielskim, przynajmniej na poziomie wystarczający do oglądania filmów i seriali.

Przy całej sytuacji przypominają mi się pogłoski na temat Spotify w Polsce. Już na kilka miesięcy przed debiutem tej usługi Przemek pisał o tym, że Szwedzi najprawdopodobniej negocjują już z ZAiKS-em, a dodatkowo w ofercie pojawiły się piosenki polskich wykonawców. Zresztą bardzo podobnie było z iTunes. Apple także najpierw zapewniło rodzime piosenki, a dopiero później zdecydowało się na debiut nad Wisłą.

Nie liczyłbym jednak na to, że Netflix pojawi się w ciągu najbliższych kilku miesięcy

To byłoby po prostu niezwykle trudne do zrobienia, jeśli firma dopiero teraz szuka odpowiednich pracowników. Jeśli rzeczywiście znajdzie się jakiś specjalista od języka polskiego, to pewnie na początku zajmie się przygotowywaniem napisów do najpopularniejszych filmów i seriali oraz przetłumaczy samą stronę Netfliksa. To jest praca na kilka dobrych miesięcy, tym bardziej, że multimediów przez cały czas będzie przybywać.

Podsumowując, Netflix szuka specjalisty od języka polskiego. Na razie przedstawiciel firmy nie mówi ani tak, ani nie na temat wejścia do Polski. Na razie nie ma co wyciągać zbyt daleko idących wniosków, ale patrząc na przykład Spotify lub iTunes trzeba zdawać sobie sprawę, że coś jest na rzeczy.

Przyznam szczerze, że gdyby pracownik Netfliksa odpisałby mi na maila, że planują rozszerzyć swoją działalność o Polskę, to chyba zemdlałbym ze szczęścia. Świetne seriale, świetne filmy i generalnie bardzo dobra usługa za niewielkie pieniądze – czego chcieć więcej. A przy tym wszystkim Netflix w Polsce wymusiłby lepszą jakość i bogatszą ofertę na lokalnych graczach. Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku usłyszymy kolejne informacje na temat usługi Netflix w Polsce.

Zdjęcia HILVERSUM, NETHERLANDS - JANUARY 07, 2014: Netflix, Inc. is an American provider of on-demand Internet streaming media available founded in 1997 by Marc Randolph and Reed Hastings oraz HILVERSUM, NETHERLANDS - JANUARY 07, 2014: Netflix, Inc. is an American provider of on-demand Internet streaming media available founded in 1997 by Marc Randolph and Reed Hastings  pochodzą z serwisu Shutterstock.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst