REKLAMA

Ubuntu Phone OS! Zapowiada się całkiem nieźle, byle ujrzał światło dzienne

Canonical, firma stojąca za systemem operacyjnym Ubuntu - najpopularniejszą dystrybucją konsumencką opartą na Linuksie - prezentuje kolejną po Ubuntu 4 Android nowość. Jest to Ubuntu Phone OS, czyli przeznaczony na smartfony system mobilny, który według Canonicala ma wydobyć ze smartfonów wszystkie możliwości.

02.01.2013 18.38
Ubuntu Phone OS! Zapowiada się całkiem nieźle, byle ujrzał światło dzienne
REKLAMA

Na początek kubeł zimnej wody. Canonical nie ma jeszcze żadnych partnerów wśród producentów smartfonów. Przypomina to sytuację z Ubuntu 4 Android, połączeniem Ubuntu i Androida, które obiecywane już od roku wciąż nie pojawiło się na rynku. Obietnice też są podobne - podobno pierwsze urządzenia od "topowego producenta" maja pojawić się już w tym roku.

REKLAMA

Mark Shuttleworth, założyciel Canonical, mówi, że w przeciwieństwie do Androida, Ubuntu Phone OS stworzony został od podstaw tak, by zapewnić lepsze, szybsze działanie nawet tańszych smartfonów.

ubuntu phone os

Ubuntu Phone OS wykorzystywał będzie krawędzie ekranu, by - jak zapewnia Canonical - pozwolić na szybszy dostęp do treści z każdego miejsca, bez powracania do ekranu głównego. To znany na przykład z BB 10 koncept pełnoekranowego systemu. Na przykład przesunięcie palca od lewej krawędzi ekranu pokaże ulubione aplikacje, przesunięcie ze środka pokaże najczęściej używane aplikacje, a z prawej zabierze do poprzedniej aplikacji. Trochę jak MeeGo.

ubuntu phone os 2
ubuntu phone os 3

Ubuntu Phone OS będzie wspierał aplikacje webowe, tak jak interfejs Unity, co oznacza, że na starcie będzie można korzystać z na przykład Twittera, Facebooka czy Gmaila jako natywnych aplikacji. Jednak to zbudowane od podstaw SDK bez użycia Javy ma pokazać prawdziwe możliwości aplikacji natywnych, i to jest bardzo mocno zachwalane w materiałach promocyjnych.

Zapowiadana jest też integracja systemu z czymś na kształt mobilnego Unity Dasha - wyszukiwarki treści i plików. Dodatkowo Canonical nie nazywa locskcreena ekranem blokady, a ekranem powitalnym, na którym maja wyświetlać się najważniejsze informacje w specjalnie zaprojektowanym interfejsie. "To nie ekran blokady, to znak mówiący "wejdź". Całość ma też integrować się z chmurą Ubuntu One, a mocniejsze urządzenia mają pozwalać na pracę w trybie dokowania, jak na desktopowym Ubuntu.

Traktuję te zapewnienia ze sporą rezerwą, jednak trzeba przyznać, że mock-upy wyglądają bardzo przyjemnie i ciekawie, a dodatkowo są spójne z desktopowym Ubuntu. Byle tylko Ubuntu Phone OS nie pozostał w fazie życzeniowej. Przecież projekty typu Ubuntu 4 Android czy Ubuntu TV też wyglądają bardzo obiecująco, ale na razie ich nie ma.

W każdym razie Canonical pokazuje, że ma pomysły, i jeśli je zrealizuje, to będzie miał też pełen ekosystem urządzeń dotykowych, systemw desktopowych czy nawet telewizji. Chciałabym, żeby się udało.

REKLAMA

Obejrzyjcie wideo i screeny (tutaj w wersji ruchomej), a jeśli ciekawi Was Ubuntu Phone OS, to śledźcie Spider's Web - Canonical będzie prezentował system na targach CES w Las Vegas już za kilka dni, mam zamiar go sprawdzić!

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA