REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Pierwsze starcie Google'a z Apple po odejściu Schmidta? Chiny

07.08.2009
9:30
REKLAMA
REKLAMA

Między sojuszem a otwartą wojną jest czasem niezwykle cienka nić – to zdanie wypowiedziane w komentarzu na temat tego dlaczego Eric Schmidt musiał odejść z zarządu Apple już nabiera odpowiedniego wymiaru. Byli partnerzy – Google i Apple stoczą właśnie pierwszą bitwę. O Chiny.

W ringu stają: w czerwonym narożniku największy na świecie operator mobilny China Mobile, który po tym jak nie dogadał się z Apple w sprawie iPhone’a planuje wydanie smartfonów opartych na Google Android; w niebieskim narożniku drugi gracz na rynku chińskim China Unicom i Apple, które w końcu oficjalnie chce zaoferować iPhone’a klientom w Państwie Środka.

Najprawdopodobniej w rundzie pierwszej kilka ciosów szybciej wyprowadzi Google i China Mobile, bo pierwsze smartfony z Androidem mają się pojawić w oficjalnym obiegu na rynku chińskim już w ciągu dwóch, trzech tygodni. Tymczasem iPhone zadebiutuje w Chinach raczej nie wcześniej niż we wrześniu lub październiku, czyli dopiero po tym, jak w Chinach zostanie wprowadzony standard przesyłu danych 3G.

Z obozu Apple’a i China Unicom dochodzą słuchy o specjalnej wersji iPhone’a bez WiFi na rynek chiński, aby dostosować się do istniejących na rynku regulacji prawnych. Specjalnie wyczarterowany samolot z grubymi rybami z Apple’a już ponoć doleciał do Chin na finalną rundę negocjacji.

Google i Apple traktują Chiny wyjątkowo, bo to wielki rynek z 700 milionami klientów telefonii komórkowej. Dużą część rynku stanowią młodzi, bogaci i wykształceni konsumenci, którym to właśnie smartfony przypadają najbardziej do gustu. Wystarczy uszczknąć 1% rynku chińskiego i już ma się na koncie 7 milionów sprzedanych aparatów.

Na konferencjach prasowych przed walkami bokserskim padają albo kurtuazyjne wypowiedzi doceniające przeciwnika, albo wyzwiska i zapowiedzi wgniecenia rywala w parkiet. W oświadczeniu prasowym po odejściu Erica Schmidta z zarządu Apple, Steve Jobs pisał: – Eric był doskonałym członkiem zarządu Apple, który inwestował swój cenny czas, talent, pasję oraz wiedzę w sukces Apple. 

Wygląda więc na to, że tutaj dzisiejsi rywale zastosowali tę pierwszą strategię. Co nie oznacza jednocześnie, że nie przygotowują się do kilku ciosów poniżej pasa.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA