REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Masz ten sprzęt Xiaomi? To nie masz co liczyć na aktualizację

Jeśli masz tablet Xiaomi Pad 5, to mamy dla ciebie złą wiadomość. Okazuje się, że jego producent nie przewiduje więcej aktualizacji systemu operacyjnego Android dla tego modelu. Szkoda.

30.09.2023
16:40
Masz ten sprzęt Xiaomi? To nie masz co liczyć na aktualizację
REKLAMA

Xiaomi raczej nie jest znane z tego, że długimi latami aktualizuje swoje urządzenia. Dla większości smartfonów są to dwie duże aktualizacje Androida, a reszta zmian jest wprowadzana dzięki uaktualnieniom systemowej nakładki MIUI. Co prawda firma ostatnio zapowiedziała, że smartfony z serii Xiaomi 13T zyskają cztery lata aktualizacji systemu, ale to dopiero pierwsze takie modele z nową polityką serwowania nowego oprogramowania.

REKLAMA

Xiaomi Pad 5 bez nowych aktualizacji Androida. Ale jest dobra informacja

Tablet Xiaomi Pad 5 jest na rynku już ponad dwa lata i jak wynikało z naszej recenzji, był świetnym urządzeniem w swojej półce cenowej, którego zalety zdecydowanie przewyższały wszelakie wady sprzętu. Ten startował z na ten czas najnowszym systemem Android 11 oraz nakładką MIUI 12.5. Obecnie posiadacze urządzenia mogą liczyć na obecność nakładki MIUI 14 z Androidem 13, natomiast na tym się nie skończy, ale jest zła wiadomość.

Jak wynika z doniesień portalu Xiaomiui, urządzenie nie zostanie zaktualizowane do nowszego Androida, więc pozostanie na obecnym Androidzie 13 już na zawsze, mimo że wielkimi krokami nadchodzi Android 14, który powinien zadebiutować oficjalnie już w październiku. Oznacza to, że tablet nie różni się od wielu innych smartfonów producenta, które mogą liczyć na co najwyżej dwa duże uaktualnienia systemu operacyjnego.

Xiaomi Pad 5
Xiaomi Pad 5 (fot. Spider's Web)

Z drugiej strony jednak jest dobra informacja. Xiaomi Pad 5 zostanie wyposażony w nową wersję nakładki systemowej MIUI 15. Jak wiadomo, w przypadku sprzętów Xiaomi wiele rzeczy zależy od wersji nakładki, która nierzadko wprowadza więcej zmian niż nowa wersja Androida. Z nieoficjalnych doniesień wynika, że MIUI 15 ma dostarczyć wiele istotnych nowości - m.in. poprawi aspekt uruchamiania aplikacji, wielozadaniowości i co ważne, wniesie sprawniejsze działanie systemu. 

Co więcej, w MIUI Pad 15 dla tabletów nie powinno zabraknąć odświeżenia interfejsu systemu, przeprojektowanego wyglądu ikon, czy większej możliwości personalizacji.

Więcej o urządzeniach Xiaomi przeczytasz na Spider's Web:

To będzie jednak ostatnia aktualizacja Xiaomi Pad 5

Niestety jak się okazuje, MIUI 15 będzie ostatnią jakąkolwiek aktualizacją dla Xiaomi Pad 5. Sprzęt ma na karku zaledwie dwa lata, a po uzyskaniu uaktualnienia po pewnym czasie trafi na listę Xiaomi EOL, czyli urządzeń, które nie są już aktualizowane. Najpewniej stanie się to we wrześniu następnego roku, czyli trzy lata po oficjalnej premierze tabletu, choć nie jest to do końca pewne - najlepiej śledzić stronę internetową EOL.

REKLAMA

Szkoda, że Xiaomi tak krótko aktualizuje swoje urządzenia. Jak w przypadku budżetowców, jest to zrozumiałe, to Xiaomi Pad 5 miał na pokładzie były sztandarowy procesor Snapdragon 860 z 2021 roku (który co prawda był odświeżeniem Snapdragona 855 z 2019), który nawet teraz powinien sobie całkiem nieźle radzić.

Tablet wciąż jest dostępny w sklepach internetowych, natomiast jeśli ktoś chce kupić tablet Xiaomi w przystępnej cenie, to znacznie lepszą alternatywą okaże się Xiaomi Pad 6, który ma od wyciągnięcia z pudełka Androida 13 i powinien być aktualizowany jeszcze przez kolejne 3 lata.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA