Myślałeś, że twoje WiFi jest szybkie? LiFi jest 100 razy szybsze
Dziś ogłoszono nowy standard komunikacji bezprzewodowej - 802.11bb, który może być przyszłością. Technologia LiFi, która wykorzystuje światło, jest nawet 100 razy szybsza od WiFi.
Technologia WiFi w ostatnich latach wyraźnie ewoluowała. Jeszcze ze starszymi wersjami standardu możliwości nie były tak efektowne, ale po wprowadzeniu WiFi 6 (6E, a nawet 7) prędkości znacznie wzrosły i co najważniejsze - opóźnienia zmalały. Jednak gdyby dla kogoś prędkości, które oferuje łączność radiowa, były zbyt małe, to LiFi bazujące na... świetle, ma być znacznie szybsze i bardziej niezawodne niż WiFi czy 5G.
LiFi jest nawet 100 razy szybsze niż WiFi. Ale go nie zastąpi.
IEEE właśnie opublikowali specyfikację nowego standardu komunikacji bezprzewodowej - jest nim 802.11bb. Nazwą przypomina standardowe WiFi (m.in. 802.11a/b/g), ale w rzeczywistości to zupełnie inna technologia, o odmiennej specyfice działania.
Już na początku uspokajam - wykorzystywane jest tutaj nie światło widoczne, a podczerwień. Według promujących tę technologię, LiFi ma zapewniać szybszą, niezawodną i bezpieczniejszą komunikację w porównaniu do WiFi czy chociażby 5G. Jedna z firm zajmujących się LiFi, czyli Fraunhofer HHI, pokazało, gdzie technologia może zostać wykorzystana. Okazuje się, że niemal wszędzie - w domach, biurach, szkołach, jeśli tylko pozwoli na to infrastruktura.
W takich warunkach ma zapewnić ogromne prędkości - bo nawet 224 GB/s, co deklasuje bezprzewodowe możliwości WiFi. Jednak każda róża ma kolce i w tym przypadku nie jest inaczej. LiFi nie wyeliminuje WiFi, 5G czy nawet połączeń przewodowych, ponieważ fale radiowe okazują się znacznie bardziej uniwersalne - bez problemu może przejść przez ściany, oferując przy tym sygnał na duże odległości. Światło może przejść co najwyżej przez przezroczyste obiekty, takie jak okna.
LiFi raczej nie zostanie drugim WiFi i nie zacznie masowo trafiać chociażby do smartfonów lub laptopów. Jednak standard 802.11bb może faktycznie zapewnić ogromną przewagę - musi zostać zaimplementowane tam, gdzie to możliwe. Chociaż niższe opóźnienia wydają się naprawdę kuszące, to od teraz LiFi po opublikowaniu standardu przez IEEE ma szansę trafiać do nowych urządzeń. Ciekawe co producenci wymyślą.