REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Social media

Facebook ciągle rośnie. Magiczna bariera przekroczona

4 lutego Facebook wejdzie w dorosłość. Założony w 2004 roku skończy 18 lat w hucznym stylu, bo właśnie okazało się, że udało się przebić barierę 2 mld aktywnych użytkowników dziennie. Niby wielu kładzie portal społecznościowy do grobu, a tymczasem to całkiem żwawy nastolatek. Przynajmniej według statystyk.

02.02.2023
11:47
facebook
REKLAMA

2 mld użytkowników dziennie, czym pochwaliła się Meta, musi robić wrażenie. To oznacza, że Facebook stale rośnie. Tylko w ostatnim kwartale liczba użytkowników zwiększyła się o 16 mln. Dwa lata temu Facebook miał 1,8 mld dziennych użytkowników.

Dobrą wiadomością jest też przychód w wysokości przeszło 32 mld dol. Wynik za ostatni kwartał okazał się lepszy niż oczekiwano, choć mowa o 4 proc. spadku względem ubiegłego roku.

Marna to pociecha dla ponad 11 tys. pracowników Mety, którzy w ostatnim czasie zostali zwolnieni z firmy. Mark Zuckerberg zapowiada zresztą, że dalej będzie kontynuowane wygaszanie nierokujących projektów.

REKLAMA

Po 18 latach Facebook stale rośnie

Bardzo łatwo powiedzieć, że Facebook to dziś portal starych ludzi - co zresztą potwierdzają badania. Rówieśnicy i młodsi od Facebooka wybierają raczej TikToka, a sam portal kojarzy im się z miejscem  niezbyt modnym. Może i generacja Z odpływa, ale ciągle są grupy, które można dla siebie zagarnąć, o czym najlepiej świadczą bite rekordy.

Mimo wszystko prawdziwa dorosłość będzie dla Facebooka niezwykle trudna. Obecny wzrost to zasługa podbijania rynków, które dotychczas tak aktywne w sieci nie były. Zdobyć jest łatwiej niż utrzymać, o czym zresztą doskonale w Mecie wiedzą, właśnie na przykładzie Facebooka. 2022 rok był w końcu historycznym rokiem dla Facebooka, bowiem po raz pierwszy serwis odnotował straty w liczbie użytkowników. Na koniec roku jest mały tryumf, ale dłuższa perspektywa to ciągła walka.

W ostatnich tygodniach wydawało się, że Mark Zuckerberg myślami jest gdzieś indziej. Bardziej zależy mu na tym, co dopiero będzie, niż co jest teraz. Pierwsze kroki w Metaverse zakończyły się upadkiem. I to bolesnym, bo kreowanie wirtualnych światów pochłonęło mnóstwo pieniędzy. Inni giganci powoli się z tego pomysłu wycofują, mówiąc, że na taka rewolucję jest stanowczo za wcześnie.

Tylko czy faktycznie Zuckerberg to wizjoner?

REKLAMA

Po tych 18 latach od startu Facebooka można powiedzieć, że nie do końca. Przemek Pająk zasugerował nawet, że Facebook to w zasadzie jedyne udane przedsięwzięcie w dorobku Zuckerberga. Jak widać to żadna ujma, skoro po 18 latach serwis społecznościowy dalej zwiększa liczbę aktywnych użytkowników, ale brakuje sukcesów projektowych. Są jedynie inwestycyjne.

zdjęcie główne: Koshiro K / Shutterstock.com

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA