REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Social media

Kto da więcej? Elon wywalił 3700 ludzi, a Zuckerberg na to: przebijam, 11 tysięcy

Meta przygotowuje się do największych w historii koncernu zwolnień. Pracę traci 11 tysięcy osób, w większości z dwóch działów. Mark Zuckerberg na odchodne przeprasza za nadmierny optymizm i oferuje zwolnionym odprawę.

09.11.2022
12:45
Kto da więcej? Elon wywalił 3700 ludzi, a Zuckerberg na to: przebijam, 11 tysięcy
REKLAMA

Długo wyczekiwane zwolnienia w Meta stały się faktem, a ich rozmiar przekroczył przypuszczenia pracowników, jak i opinii publicznej. Mark Zuckerberg publicznie wziął odpowiedzialność za popełnione błędy, które poskutkowały środowymi zwolnieniami. Wypowiedzenia zostały wręczone 11 tysiącom osób - prawie 13 procent całkowitego zatrudnienia Mety. Zgodnie z informacjami pozyskanymi przez Spider's Web, redukcje dotyczyły głównie dwóch działów.

REKLAMA

9 listopada Mark Zuckerberg wystosował publiczne oświadczenie, w którym bierze odpowiedzialność i przeprasza za popełnione błędy.

Chcę wziąć odpowiedzialność za te decyzje i za to, jak się tu znaleźliśmy. Wiem, że to trudne dla wszystkich i szczególnie przepraszam tych, których to dotknęło. [...]

W sumie Meta Platforms zdecydowała się na zwolnienie 11 tys. osób pracujących dla różnych oddziałów firmy na całym świecie.

Jak pisze Zuckerberg, redukcje etatów dotknęły wszystkie organizacje wchodzące w skład Meta Platforms, a niektóre "zostały dotknięte [redukcjami] bardziej niż inne". W domniemaniu chodzi o działy zasobów ludzkich, sprzedaży i biznesowe, które według przecieków stracą najwięcej pracowników.

Redukcje kadrowe w Meta? Zero zaskoczenia faktem, zaskoczenie rozmachem

Redukcje kadrowe w Meta Platforms były spodziewane od końca września, kiedy to Wall Street Journal dotarł do informacji potwierdzających, że koncern chce zmniejszyć wydatki o co najmniej 10 procent. Do podjęcia decyzji o cięciach kosztów firmę zmusiły - trzeci kwartał z rzędu - niekorzystne wyniki finansowe oraz rosnąca presja ze strony inwestorów.

Według informacji od menedżerów niższego szczebla, oszczędności będą pochodzić z ogólnych cięć kosztów, zmniejszenia budżetów konsultingowych, jednak według przewidywań to właśnie redukcja zatrudnienia ma przynieść Meta Platforms największe oszczędności.

Firma już w maju bieżącego roku wstrzymała zatrudnienie. Mimo to zgodnie ze sprawozdaniem finansowym za trzeci kwartał 2022 roku, Meta Platforms we wrześniu 2022 roku w skali globalnej zatrudniała 87 314 osób, co oznacza 28 procentowy wzrost zatrudnienia rok do roku.

Według tego samego sprawozdania, Meta Platforms przewiduje, że podjęte działania sprawią, że liczba pracowników koncernu pod koniec roku 2023 będzie równa tej z trzeciego kwartału 2022 roku.

Meta szuka oszczędności. Zapłacą pracownicy, głowami

Poszukiwanie oszczędności przez Marka Zuckerberga ma kilka przyczyn. Meta Platforms rozpoczęło 2022 rok szokując nie tylko inwestorów, ale i świat, gdyż Facebook pierwszy raz od niemal 18 lat stracił użytkowników.

Ponadto nowa polityka Apple'a, która zadebiutowała wraz z wydaniem iOS 14.5 odbiła się na zysku z reklam. Aktualizacja mobilnego systemu z lutego 2021 r. pozwoliła użytkownikom na wybranie czy chcą umożliwiać firmom trzecim zbieranie danych. W połączeniu z rosnącą konkurencją ze strony TikToka, przychody z reklam pozyskiwane przez Facebooka w trzecim kwartale 2022 roku spadły o miliard dolarów w porównaniu z poprzednim kwartałem.

Do listy problemów Zuckerberga należy dołożyć Reality Labs, które wraz z rozwijanymi przez nie projektami metaverse przynosi Meta Platforms stałe straty. Straty są na tyle dotkliwe, że szef Mety zapowiedział inwestorom, że koncern spodziewa się strat.

Jest to okres, który wymaga większej intensywności i oczekuję, że uda nam się zrobić więcej przy mniejszych zasobach. [...] Nasz plan zakłada stałe ograniczanie wzrostu zatrudnienia w ciągu najbliższego roku. Wiele zespołów będzie się kurczyć, abyśmy mogli przenieść energię na inne obszary wewnątrz firmy, a ja chcę dać naszym liderom możliwość decydowania w ramach swoich zespołów o tym, gdzie podwoić wysiłki, gdzie uzupełnić ubytki i gdzie zrestrukturyzować zespoły.

- powiedział Mark Zuckerberg cytowany przez stacje CNBC

13 proc. pracowników Mety szuka nowych posad. Historyczne zwolnienia

Zuckerberg opisał obecnym pracownikom plan szeroko zakrojonych cięć oraz wymienił działy, które w największym stopniu zostaną objęte redukcjami etatów. To zespoły rekrutacyjne i biznesowe, co pokrywa się z informacjami pozyskanymi przez Spidersweb.pl z kanałów komunikacyjnych firmy.

REKLAMA

[...] Funkcje "biznesowe" (partnerstwa, marketing, sprzedaż, kadry) doświadczą zwolnień w mocniejszy sposób niż inne działy [...]

- Czytamy w treści postu opublikowanego na platformie Blind

Choć o zwolnieniach pracownicy mieli dowiedzieć się pomiędzy 6 a 10 rano czasu wschodniego (EST, UTC-5), już we wtorek 8 listopada część pracowników została odcięta od dostępu do wewnętrznych systemów Meta. W południe 9 listopada czasu polskiego Mark Zuckerberg oficjalnie potwierdził zwolnienie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA