REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

iPhone 15 w końcu będzie wyglądał inaczej - jak iPhone 5C. Ale za to będzie wygodniejszy

Przecieki mówią, że iPhone 15 zyska nową bryłę, która będzie nieco zbliżona do obecnej generacji MacBooków. Oznacza to płaski front i zaokrąglone plecki, a to rozwiąże problem znany z dużych iPhone’ów.

21.11.2022
14:03
iPhone 14 i iPhone 14 Plus - plecki
REKLAMA

Kurz po premierze iPhone’a 14 już opadł, więc pojawia się coraz więcej przecieków na temat jego następcy. Na tym etapie iPhone 15 Pro jawi się jako smartfon, w którym nowe rozwiązania znów są wdrożone na siłę, a jedyną realną zmianą użytkową będzie zastąpienie portu Lightning przez USB-C. Teraz jednak pojawia się nowy przeciek mówiący o tym, że Apple po trzech generacjach sprzętu odświeży wygląd iPhone’a.

REKLAMA

iPhone 15 z nowym wyglądem. Będzie to miks tego, co już znamy

 class="wp-image-2426949"
Kanciasty iPhone 14 Pro Max

Najnowsze przecieki mówią, że iPhone 15 Pro zachowa całkowicie płaski front, ale jego tył będzie miał zakrzywione krawędzie. Przewracacie oczami, myśląc o tym, że to żadna innowacja? Poniekąd słusznie, ale w praktyce to rozwiązanie ma dwie potencjalne zalety. Zaokrąglone krawędzie ujednolicą projekt z najnowszymi MacBookami Pro, ale przede wszystkim poprawią komfort chwytu iPhone’a.

Sam jestem użytkownikiem iPhone’a 13, który w moim odczuciu ma idealny rozmiar. Korzystam jednak z doskoku z iPhone’a 14 Plus (ma rozmiar jak iPhone 13/14 Pro Max) i niestety w jego przypadku połączenie dużej bryły z kanciastym projektem jest dość niefortunne. Smartfon bardzo trudno obsługuje się jedną dłonią, a krawędzie często wbijają się w skórę. Zaokrąglenie plecków bardzo by pomogło.

Do tego iPhone 15 Pro ma być wykonany z tytanu, a nie ze stali. Tytan w wydaniu Apple znamy już z Apple Watcha Ultra i ten materiał wypada tam rewelacyjnie. Co ciekawe tytanowa ma być tylko wewnętrzna konstrukcja, a na zewnątrz ma ją ponownie przykrywać tafla szkła, tak jak dziś ma to miejsce w iPhone’ach wykonanych ze stali (modele Pro) i z aluminium (modele bez Pro).

To będzie pierwszy nowy projekt iPhone’a od czasu iPhone’a 5C

 class="wp-image-140807"
Zapomniany przez Apple iPhone 5C

Zapewne wiecie, że Apple bazuje na trzyletnim cyklu odgrzewania kotleta projektowania:

  • iPhone’y 14, 13 i 12: surowe i płaskie krawędzie,
  • iPhone’y 11, XS, X: "mydelniczki" z zaokrąglonymi krawędziami,
  • iPhone’y 8, 7, 6s, 6: "mydelniczki",
  • iPhone’y 5s, 5, 4s, 4: płaskie krawędzie,
  • iPhone’y 3GS, 3G, 1: "mydelniczki".

iPhone 15 zapoczątkuje nowe podejście, bo ma być połączeniem surowego formatu od przodu i zaokrąglonego od tyłu. Tylko czy na pewno będzie to coś zupełnie przełomowego? Otóż nie, bo w portfolio firmy była pewna odnoga w postaci plastikowego iPhone’a 5C. Wygląda na to, że iPhone 15 będzie bazował pod kątem ogólnego kształtu właśnie na tym modelu.

iphone 11 pro orange evs class="wp-image-1056414"
iPhone'y 11, czyli mydelniczki

iPhone 15 Pro ma być dużo lepszy od iPhone’a 15

Wiadomo już, że iPhone 15 będzie miał USB-C, na skutek wymogów Unii Europejskiej, która narzuca na producentów ten rodzaj złącza. Poza tym Apple ma - według przecieków - jeszcze mocniej rozgraniczyć modele Pro od podstawowych.

Mówi się o tym, że iPhone 15 Pro będzie miał nowe przyciski włącznika i głośności, które nie będą ruchome, lecz będą napędzane silniczkami wibracyjnymi. Ziewacie? Słusznie, ale małą zaletą tej "innowacji" może być nieco większy akumulator, bo w obudowie zrobi się odrobinę więcej miejsca. Pod kątem procesorów będą jeszcze większe różnice niż obecnie. iPhone 15 Pro ma otrzymać nowy procesor A17 Bionic, pierwszy wykonany w technologii 3 nm. Modele bez Pro będą musiały się zadowolić rocznymi A16 Bionic.

REKLAMA

Dużo ciekawiej wygląda przeciek mówiący o nowym aparacie. iPhone 15 Pro ma otrzymać nowy (czwarty?) obiektyw telefoto z 10-krotnym powiększeniem optycznym. Ma to być obiektyw peryskopowy. Czy to duża innowacja? W iPhonie tak, ale w skali rynku absolutnie nie, bo takie obiektywy ma już Samsung, Huawei, czy Xiaomi.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA