1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

Przełomowy Sony QD-OLED TV na Audio Video Show 2022

Lokowanie produktu: Audio Video Show

Czym się różni QD-OLED TV od telewizorów OLED i klasycznych telewizorów LCD? O tym można się dowiedzieć nie tylko z poniższego artykułu. Przede wszystkim można się o tym przekonać na własne oczy w ramach imprezy Audio Video Show 2022.

28.10.2022
17:11
Sony Bravia A95K na Audio Video Show 2022

Prawdopodobnie większość osób zainteresowanych kupnem telewizora wysokiej klasy rozróżnia już telewizory LCD i telewizory OLED. Te pierwsze oferują wysoką jasność i świetne kolory, niestety kosztem kontrastu i odwzorowania ruchu. Z kolei telewizory OLED oferują dosłownie perfekcyjny obraz i świetne odwzorowanie ruchu, ale kosztem jasności i liczby reprodukowanych kolorów. Obie technologie nawet w swoich topowych wydaniach nie są w stanie zapewnić idealnego obrazu.

QD-OLED jest tą technologią, która zapewnia bardzo dobry kompromis. QD-OLED to inaczej Quantum dot OLED, czyli połączenie techniki QLED z OLED. Efektem tego jest telewizor OLED, który nie tylko oferuje te same zalety, co inne telewizory tego rodzaju - ale też za sprawą innego ułożenia subpikseli i powłoki z nanokryształów jest w stanie wyświetlać bardzo jasny obraz, co jest szczególnie pożądane w treściach HDR i zapewnia wzorowe pokrycie wszystkich wykorzystywanych przez branżę rozrywkową palet barwnych. To wciąż jeszcze nie jest perfekcja - ale nikt wcześniej nie zdołał się do niej zbliżyć na tak niewielką odległość.

Pierwszy telewizor QD-OLED na świecie do obejrzenia na Audio Video Show 2022. To Sony Bravia A95K.

 class="wp-image-2527827"
Sony Bravia A95K na Audio Video Show 2022

W QD-OLED każdy piksel składa się z trzech subpikseli. Tylko niebieski emituje światło, doświetlając pozostałe dwa zawierające czerwoną i zieloną kwantową kropkę. Gdy wszystkie trzy są w pełni aktywne, emitowane jest białe światło. Co to wszystko znaczy? Wykorzystanie znanych z QLED-ów kwantowych kropek sprawiło, że pochłaniający światło filtr kolorów stał się zbędny, co w konsekwencji wpłynęło bardzo korzystnie na jasność matrycy.

 class="wp-image-2527830"
Sony Bravia A95K na Audio Video Show 2022

Sony jest jednym z wiodących innowatorów w kategorii cyfrowego przetwarzania obrazu, w tym za pomocą sztucznej inteligencji. Obecny w telewizorze A95K układ Sony XR wykorzystuje technikę uczenia maszynowego by rekonstruować obraz niższej jakości (na przykład skompresowany sygnał z usługi VOD czy obraz w niższej rozdzielczości od natywnej 4K) do wyższej. Efekt powala. Nie ma żadnych artefaktów czy błędów w obrazie, a mimo tego treści wyglądają, jakby pochodziły z bezstratnego nośnika - jak płyta Blu-ray UHD.

 class="wp-image-2527833"
Sony Bravia A95K na Audio Video Show 2022

A95K to przy okazji również świetny dźwięk, prawdopodobnie jeden z najlepszych systemów wbudowanych w telewizor. Sony bowiem zastosowało w nim swój unikalny patent o nazwie Accoustic Surface. Matryca OLED jest cienka i elastyczna, więc inżynierowie Sony znaleźli sposób na to, by zamienić ją w gigantyczną membranę. Oznacza to, że cały telewizor jest jednym wielkim głośnikiem, wzbudzanym przez siłowniki. Uzupełniają go dwa dodatkowe subwoofery. Efekt? Potężny, mocny i głęboki dźwięk w filmach i grach wideo.

 class="wp-image-2527836"
Sony Bravia A95K na Audio Video Show 2022

Audio Video Show 2022. Impreza pod patronatem Spider’s Web.

W najbliższych dniach będziemy przyglądać się najciekawszym telewizorom, projektorom, głośnikom, odtwarzaczom i słuchawkom, jakimi producenci będą się chwalić podczas Audio Video Show 2022, największej imprezy w Polsce dla entuzjastów wspaniałego obrazu i dźwięku. Zachęcamy do śledzenia nowych wpisów na Spider’s Web.

 class="wp-image-2527839"
Sony Bravia A95K na Audio Video Show 2022

Najnowsze publikacje znaleźć można w sekcji poświęconej imprezie Audio Video Show 2022 oraz produktom, które będą na niej prezentowane. Przede wszystkim jednak zachęcamy do osobistego udziału w imprezie. Rzadko kiedy można podziwiać i sprawdzić topowe sprzęty do muzyki i filmów.

Lokowanie produktu: Audio Video Show
Najnowsze