REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Susza w lasach to nie tylko pożary. Jej skutki będą odczuwalne przez wiele lat

Utrzymująca się przez lata susza w połączeniu z wysokimi temperaturami prowadzi do tego, że zagrożenie pożarowe jest duże. A to z kolei może skończyć się zamknięciem niektórych części polskich lasów. Problem mogą pojawiać się jeszcze przez lata.

26.07.2022
6:33
syberia
REKLAMA

Pożary to oczywiście najbardziej widoczny – i niebezpieczny – efekt suszy oraz wysokich temperatur. Jak mówił na antenie radia RMF FM Karol Kierzkowski, rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej, w samym tylko lipcu doszło do 500 pożarów. W całym roku jest ich już 5 tys.

REKLAMA

Tak jeszcze susza szkodzi lasom

Inną konsekwencją suszy jest to, że osłabia ona pobieranie przez rośliny składników pokarmowych z gleby. Przez to są w gorszej kondycji, na czym korzystają z kolei naturalni wrogowie drzew, jak grzyby czy owady.

Na przykład susza z 2015 roku okazała się „gwoździem do trumny” dla dolnośląskich świerków. Zostały one w kolejnych latach zaatakowane przez kornika drukarza i aby zahamować jego rozprzestrzenianie i tym samym - ograniczyć straty ekonomiczne, podjęto decyzję o tzw. cięciach sanitarnych w lasach. To z kolei spotkało się z ogromnym oburzeniem społeczeństwa, mieszkańców i turystów odwiedzających Sudety – mówi prof. Wojciech Pusz, koordynator należącego do UPWr Ośrodka Badań Środowiska Leśnego i Hodowli Zwierząt Łownych w Złotówku

Ofiarą padają też młode drzewa. Bardzo często mówi się, że choć stare gatunki są wycinane, to przecież pojawiają się nowe zalesienia. Owszem, ale jak widać trwająca od lat susza powoli je wyniszcza. Może jeszcze nie teraz, ale za kilka lat "efekty" będzie widać.

Będzie zakaz wejść do lasu?

Naukowiec nie ma wątpliwości, że w niektórych rejonach kraju taka decyzja będzie konieczna.

Prowadzony przez Instytut Badawczy Leśnictwa monitoring wskazuje wyraźnie, że w lasach południowo-zachodniej i zachodniej Polski zagrożenie jest najwyższe i prawdopodobnie już wkrótce nadleśniczowie podejmą decyzję, aby w najbardziej zagrożonych miejscach wprowadzić okresowy zakaz wstępu do lasu.

REKLAMA

Dotychczas najgroźniejsze pożary wybuchały na południu i zachodzie Europy. Szalejący żywioł jest coraz bliżej naszych granic. W ten weekend w Czechach ogień pojawił się na terenie Parku Narodowego Czeska Szwajcaria w północno-zachodniej części kraju.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA