REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Pomylili tabletkę z tabletem? Zatrzymali lek, na który czeka w Polsce ciężko chora 9-latka

Sprowadzony ze Stanów Zjednoczonych specjalny lek jest już w Polsce, ale lekarze nie mogą z niego korzystać. Utknął na lotnisku.

27.10.2021
10:57
Zatrzymali lek, na który czeka ciężko chora 9-latka. Pomylili go z tabletem
REKLAMA

9-letnia dziewczynka czeka na lek, który spowalnia rozwój guza mózgu. Został sprowadzony specjalnie ze Stanów Zjednoczonych. Preparat wyruszył z Teksasu w środę 20 października, w piątek rano był na lotnisku. Niestety – nie do odbioru.

REKLAMA

W rozmowie z TVN24 profesor Wojciech Młynarski (kierownik Kliniki Pediatrii, Onkologii, Hematologii i Diabetologii w szpitalu im. M. Konopnickiej w Łodzi) ujawnił, dlaczego lek jeszcze nie dotarł. Firma przewozowa skontaktowała się z lekarzem i przekazała, że przeszkodą okazało się zgłoszenie cła.

Przewoźnik zrozumiał, że chodzi o tablet, a nie lek

- Nie mamy nic wspólnego z żadnymi tabletami. Potrzebujemy leku. Mam nadzieję, że się to uda. Oficjalnie żadnego sygnału od przewoźnika ciągle nie ma – opowiada lekarz.

Być może doszło do zwykłego nieporozumienia i angielski opis „tablet” – bądź jego skrótowy zapis – błędnie zrozumiano. Lek nie musi przejść przez cło, natomiast sprzęty elektroniczne już tak, stąd całe zamieszanie.

Słyszeliśmy o podobnych, choć odwrotnych błędnych interpretacjach. Na przykład Google zakazuje reklamowania leków, więc algorytmom podpadła fraza związana z Galaxy Tab.

Zapewne nie pomogła też waga całej paczki: przesyłka waży 2 kg, więc rzeczywiście ktoś patrząc na rzecz jednym okiem mógł uznać, że chodzi o elektroniczny gadżet.

Sęk w tym, że sprawa dotyczy ciężko chorej dziewczynki, więc sytuacja jest naprawdę przykra i wręcz dramatyczna.

Jak informuje TVN24, zainterweniować ma Ministerstwo Zdrowia, na zlecenie którego udało się sprowadzić lek do Polski. Według prof. Młynarskiego „każda zwłoka działa na niekorzyść pacjentki”.

Celnicy zapewniają: nie było naszego błędu

Służba Celna zapewnia, że opóźnienie nie wynikało z winy celników. W komunikacie przesłanym do Spider’s Web st. rew. Justyna Pasieczyńska, rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Warszawie, wyjaśnia:

REKLAMA

Przesyłka (…) została zgłoszona naszym służbom 26.10 o godzinie 15:06 i jej obsługa została zakończona o godzinie 15:44. Przesyłka ta nie była kontrolowana, ani zatrzymywana przez Służbę Celno-Skarbową.

Publikację zaktualizowano 4 listopada 2021 r.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA