REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Kosmos
  3. Nauka

Dziś pełnia różowego Księżyca. Potężna tarcza Srebrnego Globu rozświetli noc

Dzisiejszej nocy niebo będzie rozświetlone przez ogromny Księżyc. O godzinie 5:33 nasz jedyny naturalny satelita osiągnie pełnię. Z racji tego, że znajduje się wyjątkowo blisko Ziemi, będzie się wydawał większy niż zazwyczaj podczas pełni.

pełnia różowego księżyca kwiecień 2021
REKLAMA
1916 interakcji
dołącz do dyskusji

Księżyc będzie większy niż zwykle. Dlaczego?

REKLAMA

W swojej drodze wokół Ziemi Księżyc to zbliża, to oddala się od Ziemi. Nadchodząca pełnia Księżyca przypada w okresie, gdy Księżyc znajduje się stosunkowo blisko perygeum swojej orbity (czyli tego punktu orbity, który znajduje się najbliżej Ziemi), przez co na niebie jest nieco większy niż zwykle. Zazwyczaj w takiej sytuacji mówi się, że mamy do czynienia z superksiężycem. Pod względem odległości w tym roku tylko majowa pełnia przypadnie bliżej Ziemi (o całe 157 km). W najbliższy poniedziałek nasz naturalny satelita znajdzie się w odległości 365 058 km od Ziemi.

Kiedy obserwować?

Pełnia Księżyca przypadnie o godzinie 5:33 z poniedziałku na wtorek. Problem jednak w tym, że nad horyzontem Księżyc będzie znajdował się w Polsce od godziny 18:59 do 5:19, a więc będziemy mogli go obserwować tuż przed pełnią. Nie jest to jednak żadna strata, bowiem przez całą noc Księżyc będzie wyglądał już jak w pełni.

Warto tutaj zauważyć, że Słońce wzejdzie w poniedziałek już o godzinie 5:11. A niebo będzie się stopniowo rozjaśniało już od 4:35. Może zatem lepiej wstać nieco wcześniej i przyjrzeć się Księżycowi jeszcze przed pełnią, ale przynajmniej na tle (stosunkowo) ciemnego nieba? Decyzja należy do Was.

Czy Księżyc będzie różowy?

REKLAMA

To jedno z tych pytań, które zawsze pojawia się pod wiadomościami o ciekawszych pełniach Księżyca. Niestety zazwyczaj nasz satelita ani nie jest różowy, ani krwisty, ani błękitny (ani koźli, cokolwiek to znaczy). Nazwy poszczególnych pełni superksiężyca są raczej zwyczajowe.

W przypadku najbliższej pełni nazwa pochodzi od Indian, którzy kwietniową pełnię kojarzyli zawsze z kwitnącymi w tym okresie kwiatami tego koloru. W różnych kulturach przyjmowały się różne nazwy takiej pełni. U nas jednak pozostała Pełnia Różowego Księżyca.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA