REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Dziś wrześniowa pełnia Księżyca - będzie widoczna całą noc. Kiedy i jak oglądać Pełnię Żniwiarzy?

Już w sobotę zobaczymy jedyną we wrześniu 2022 roku pełnię Księżyca (czasami zdarzają się dwie). To także ostatnia pełnia astronomicznego i kalendarzowego lata. Jej nazwy mają ścisły związek z porą roku, w której występuje. Oprócz Pełni Żniwiarzy w nazewnictwie funkcjonuje jeszcze Pełnia Kukurydzianego Księżyca oraz Pełnia Księżyca Plonów.

10.09.2022
15:06
Pełnia Księżyca - wrzesień 2022. Kiedy jest Księżyc Żniwiarzy?
REKLAMA

Już dziesiątego września będziemy mogli obserwować wrześniową pełnię Księżyca. Tym razem czeka nas tzw. Pełnia Żniwiarzy. Dlaczego tak się nazywa i kiedy można ją obserwować? Wszystkie informacje znajdziesz poniżej.

REKLAMA

Pełnia Księżyca od tysięcy lat przykuwa wzrok wszystkich, którzy choć raz spojrzeli w nocne niebo i się nim zachwycili. Możemy sobie nawet nie zdawać z tego sprawy, ale możliwość obserwowania innego globu, szczególnie w pełni, kiedy Słońce podświetla całą widzianą z Ziemi tarczę, jest czymś wyjątkowym.

W Układzie Słonecznym spośród wszystkich planet skalistych tylko mieszkańcy Ziemi mogą obserwować pełnię Księżyca. Merkury ani Wenus w ogóle nie posiadają naturalnych satelitów, a Mars choć posiada dwa, to małe i niezbyt widowiskowe. Ziemia tymczasem posiada jeden księżyc pokaźnych rozmiarów, którego powierzchnia na dodatek usiana jest ogromem kraterów oraz jaśniejszych i ciemniejszych plam.

Dlaczego we wrześniu jest Pełnia Księżyca Żniwiarzy? Skąd ta nazwa?

Pełnia Żniwiarzy to tylko jedna z kilku nazw nadawanych pełni przypadającej we wrześniu. W wielu źródłach można trafić także na alternatywne nazwy, takie jak Pełnia Kukurydzianego Księżyca, czy Pełnia Księżyca Plonów. Najpopularniejsza jednak nazwa - Pełnia Żniwiarzy - pochodzi z kalendarza rolniczego.

Pełnia Księżyca we wrześniu 2022. Kiedy jest Księżyc Żniwiarzy i dlaczego się tak nazywa?

Kiedy będzie pełnia Księżyca we wrześniu 2022?

Tarcza Księżyca w swojej pełnej glorii będzie widoczna już w sobotę 10 września 2022 roku. Samego momentu pełni nie zobaczymy, bowiem przypada on na godzinę 11:58 polskiego czasu. Wieczorem jednak będziemy w stanie obserwować Księżyc tuż po ostatniej letniej pełni tego lata. Nadal jednak będziemy mogli cieszyć się w pełni oświetloną tarczą Księżyca.

Księżyc w pełni pojawi się na wschodnim horyzoncie o godzinie 19:32, przejdzie przez najwyższy punkt na niebie siedemnaście minut po północy i zajdzie na zachodnim horyzoncie o godzinie 5:30. Warto zauważyć, że 10 września Słońce zajdzie już o godzinie 19:00, a wzejdzie dopiero następnego ranka o godzinie 6:06. Dzięki temu Słońce nie będzie przeszkadzało w obserwacjach Księżyca od jego wschodu do zachodu.

Pełnia Księżyca, nów - demonstracja faz Księżyca

Jak przygotować się do obserwowania pełni Księżyca?

To chyba jedna z największych zalet każdej pełni Księżyca. Do takich obserwacji po prostu nie potrzeba żadnych przygotowań. Po pierwsze, aby zachwycić się pełnią Księżyca nie potrzebujemy żadnego sprzętu obserwacyjnego. Teleskop czy nawet lornetka są tu po prostu zbędne.

Co więcej, w przeciwieństwie do obserwacji komet czy roju meteorów, nie musimy uciekać daleko od świateł miejskich. Jeżeli będziemy mieli widok na cały nieboskłon, to Księżyc dostrzeżemy nawet w centrum Warszawy. Swoją drogą ucieczka za miasto na niewiele by się zdała, bo ucieklibyśmy od świateł miasta, aby zobaczyć niebo rozświetlone… blaskiem Księżyca, który przyszliśmy obserwować.

Gdzie byli ludzie na Księżycu? Przypatrz się tym miejscom podczas pełni

Skoro już będziecie obserwować Księżyc w pełni, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Przede wszystkim, rozpoczynający się (w bólach) program załogowych lotów księżycowych Artemis ma w ciągu kilku lat dostarczyć ludzi na powierzchnię Księżyca. Wtedy też wylądują oni w okolicach bieguna południowego. Rzućcie okiem na południowy biegun Księżyca i wyobraźcie sobie, że za kilka lat będą tam ludzie.

Jeżeli nie patrzycie zbyt optymistycznie na księżycowe plany NASA, to warto zapamiętać - np. korzystając z mapki zamieszczonej niżej, gdzie lądowali ludzie na Księżycu pół wieku temu. Szczególnie warto zapamiętać, gdzie wylądowała misja Apollo 11. To właśnie w ramach tej misji Neil Armstrong jako pierwszy człowiek stanął na powierzchni Srebrnego Globu.

 class="wp-image-2384826"
REKLAMA

Zapamiętajcie patrząc na mapę, w którym to jest miejscu, a podczas obserwacji pełni spróbujcie odnaleźć to miejsce na Księżycu. Satysfakcja gwarantowana. Patrząc bowiem na ten pozornie nieistotny punkt na tarczy Księżyca, będziecie wiedzieli, że właśnie tam wciąż odbite są buty Neila Armstronga i Buzza Aldrina. Zdumiewające, że w 1972 roku, kiedy loty na Księżyc wszystkim już spowszedniały, nikt by nawet nie zwrócił na to uwagi, a pięćdziesiąt lat później można ponownie się tym zachwycić, bowiem... od dekad nikt już na Księżyc nie poleciał.

Ten artykuł ukazał się po raz pierwszy na spidersweb.pl 7.09.2022 roku

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA