REKLAMA

Będą latać w kosmos, aby przejrzeć się w lustrze. Pokazano wnętrze turystycznego statku SpaceShipTwo

Założona przez miliardera Richarda Bransona firma Virgin Galactic przedstawiła wczoraj podczas nietypowego wydarzenia online wnętrze swojego statku SpaceShipTwo. To on będzie zabierał turystów w loty suborbitalne, gdzie będą mieli okazję zasmakować stanu nieważkości.

29.07.2020 13.03
Będziemy latać turystycznie w kosmos, aby przeglądać się w lustrze. Pokazano wnętrze statku SpaceShipTwo
REKLAMA

Statek wyposażono w kilkanaście dużych okien, za pomocą których będzie można obserwować Ziemię i czerń przestrzeni kosmicznej. Na pokładzie znajduje się miejsce dla sześciu pasażerów. Fotele zaprojektowano tak, aby pasażerowie jak najlepiej znosili przeciążenia występujące podczas lotu.

REKLAMA

Polecieć w kosmos, aby przeglądać się w lustrze

Według Jeremy'ego Browna, głównego projektanta wnętrza, jednym z najciekawszych elementów kabiny, który na długo wbije się w pamięć wszystkich pasażerów, jest... lustro umieszczone w jej tylnej części.

Jesteśmy przekonani, że nasi klienci na długo zapamiętają swoje odbicie, w którym zobaczą samych siebie unoszących się swobodnie wewnątrz kabiny w stanie nieważkości - dodaje.

 class="wp-image-1308625"
Kabina statku SpaceShipTwo

Tak samo jak jego poprzednik statek SpaceShipTwo to samolot rakietowy wynoszony przez inny samolot na odpowiednią wysokość. Po uwolnieniu będzie w stanie dotrzeć za pomocą własnego silnika na wysokość powyżej 70 km nad powierzchnią Ziemi.

Up, up and away!

Po zwolnieniu zaczepu SpaceShipTwo przez chwilę swobodnie opada, oddala się od swojego transportera, uruchamia silnik rakietowy i niemal pionowo wznosi się w górę.

Po wyłączeniu silnika statek jeszcze przez jakiś czas wznosi się na wysokość ponad 70 km, gdzie odwraca się do góry nogami tak, aby okna, które znajdują się na suficie kabiny, zwrócone były w stronę Ziemi.

Pasażerowie odziani w skafandry kosmiczne zaprojektowane przez Under Armour będą mogli odpiąć pasy w swoich fotelach i skorzystać ze stanu nieważkości. W ubiegłym roku Beth Moses, główna instruktorka astronautów w firmie, podczas drugiego lotu na granice kosmosu testowała uchwyty dla pasażerów, dzięki którym będą oni mogli bezpiecznie przemieszczać się po kabinie. Lot ten miał na celu sprawdzenie ergonomii kabiny oraz ustalenie, w jaki sposób przeprowadzać szkolenie dla turystów jeszcze przed lotem.

Stan nieważkości

Pasażerowie będą w stanie opuścić swoje fotele na zaledwie kilka minut, kiedy statek będzie zbliżał się do apogeum swojej orbity. Po tym czasie będą musieli powrócić na miejsca, a statek ponownie odwróci się i zacznie powrót przez atmosferę w kierunku powierzchni Ziemi, gdzie wyląduje lotem szybowym.

 class="wp-image-1308646"

SpaceShipTwo został zaprojektowany i zbudowany w ośrodku Virgin Galactic w Mojave w Kalifornii. Loty będzie realizował z portu kosmicznego Spaceport America w Nowym Meksyku, gdzie każdy pasażer będzie musiał przed lotem przejść kilkudniowe szkolenie.

REKLAMA

George Whitesides, do niedawna CEO firmy, poinformował, że w trakcie najbliższych lotów czterech członków załogi będzie testowało kabinę odgrywając rolę pasażerów.

Jak na razie nie ogłoszono daty pierwszego lotu z pasażerami, którzy już zakupili bilety. Jak dotąd firma zebrała wstępne wpłaty na lot od ponad 600 osób. Cena lotu wynosi jak na razie 250 000 dol. od osoby i choć możliwe, że w najbliższym czasie nawet wzrośnie, to długofalowo firma dąży do obniżenia jej tak, aby więcej osób mogło choć przez chwilę dotknąć „prawie” przestrzeni kosmicznej.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA