REKLAMA

Google chce rozdawać odznaki wstydu. Powolne i ociężałe strony internetowe będą piętnowane

Google zamierza wprowadzić do swojej przeglądarki mechanizm ostrzegający użytkowników przed ociężale działającymi witrynami. Jego dokładna forma nie jest jeszcze znana – twórcy Chrome’a zamierzają eksperymentować.

12.11.2019 12.31
Chrome ma rozdawać odznaki wstydu. Powolne witryny będą piętnowane
REKLAMA
REKLAMA

Do przeglądarki Chrome wkrótce ma trafić mechanizm, którego celem jest zawstydzenie kiepskich programistów. Będzie on informował użytkownika, że witryna, którą otwiera, działa powoli, co oczywiście ma rodzić z daną witryną negatywne skojarzenia – i motywować jej twórcę do poprawek w kodzie.

Zmiana została ogłoszona na oficjalnym blogu projektu Chromium, choć sam wpis wskazuje tylko przeglądarkę Chrome. Nie jest więc jasne czy omawiana funkcja trafi do innych wykorzystujących Chromium przeglądarek – zakładamy, że nie, bowiem korzysta ona z informacji gromadzonych i przetwarzanych przez Google’a.

Odznaka wstydu dla powolnych witryn w Google Chrome

Google na razie sam przyznaje, że nie jest pewien, w jaki sposób będzie oznaczać powolne witryny – zapowiada przeróżne eksperymenty. Oznaczenie powolnej witryny może się pojawić podczas jej wczytywania, przy prezentowaniu hiperłączy lub w formie innego niż domyślny koloru paska postępu.

chrome powolne witryny odznaki class="wp-image-1037042"
REKLAMA

Informacje na temat szybkości działania poszczególnych witryn są zbierane od użytkowników Chrome’a. Automatyczne mechanizmy Google’a gromadzą czasy ładowania poszczególnych stron, zapewniając tym samym wspomnianej funkcji ogromną bazę danych – wszak Chrome jest najpopularniejszą przeglądarką na świecie. W przyszłości dane te mają uwzględniać różne rodzaje urządzeń i połączeń sieciowych.

Na razie nie jest jasne kiedy ruszą pierwsze publiczne testy nowej usługi. Nie wiemy też, czy wspomniane odznaki wstydu będą na próbę prezentowane wszystkim użytkownikom, czy też tylko testerom edycji Canary, Dev i Beta przeglądarki.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA