REKLAMA

Tylko tego brakowało... Figma wraz z funkcją tworzenia prostych animacji miażdży konkurencję

Figma znów zaskakuje i wprowadza funkcje Smart Animate i Drag. Komu to potrzebne? Każdemu kto kiedykolwiek chciał w Figmie zrobić proste animacje. Teraz nowe funkcje ułatwią tworzenie interaktywnych animacji i będzie to można zrobić w zaledwie kilka minut. 

05.10.2019 18.04
Smart Animate i Drag - nowa jakość animacji w Figmie
REKLAMA
REKLAMA

O tym, że Figma stała się naszym numerem jeden pisaliśmy w sierpniu tego roku. Pojawiła się nieśmiało dwa lata temu i towarzyszy nam do dzisiaj, bo korzystają z niej praktycznie wszyscy. Figma znacząco poprawiła jakość naszej pracy, a programy z których dotychczas korzystaliśmy, przygotowując projekty graficzne dla klientów - poszły w odstawkę.

W tej kwestii nie zapowiada się u nas żadna zmiana, szczególnie że całkiem niedawno pojawiło się ponad sto nowych wtyczek do Figmy, co świadczy o tym że projekt prężnie się rozwija i być może za jakiś czas na dobre zmiecie z powierzchni ziemi takich gigantów jak Adobe czy Sketch. Ale do rzeczy.

Smart Animate i Drag - nowa jakość animacji w Figmie

Nie dalej jak wczoraj, firma poinformowała swoich klientów o nowości, która ma usprawnić nowe przejścia w Figmie i wprowadzić w życie masę dodatkowych pomysłów na interakcje.

Chodzi o funkcję Smart Animate, czyli nowy typ przejścia, który automatycznie animuje wybrane obiekty i poprawia istniejące już przejścia oraz funkcję Drag, która pozwala użytkownikowi kontrolować przejście za pomocą przeciągnięcia palcem. Obie funkcje pozwolą tworzyć zaawansowane wizualnie przejścia, które siedziały nam w głowach już od dłuższego czasu. W głowach naszych klientów zapewne też.

Interaktywny interfejs w kilka minut

Twórcy Figmy wzięli pod lupę komentarze użytkowników, którzy skarżyli się na brak odpowiednich narzędzi do skonstruowania ciekawych przejść np. pomiędzy jednym ekranem a drugim czy do tworzenia prostych animacji, polegających na rozwijanej liście czy płynnym pojawianiu się nowych okien w projekcie. Postanowili wprowadzić funkcje, które spełnią wszystkie te zadania, a dodatkowo będą na tyle elastyczne, że bez ograniczeń będziemy mogli decydować o tym, jak nasz interaktywny interfejs będzie wyglądał.

Co dokładnie daje funkcja Smart Animate?

Przejdźmy do konkretów, żeby zrozumieć o jakich przejściach dokładnie mowa.

Dzięki funkcji Smart Animate od teraz będziemy mogli w prosty sposób płynnie rozszerzać karty lub stworzyć przejścia pomiędzy kartami z wieloma animacjami. Animacje będziemy mogli dowolnie przesuwać lub usuwać w wybranym schemacie lub stworzyć prototyp ulubionych urządzeń, takich jak Apple Watch i TV. Smart Animate możemy stosować do całych obiektów lub do poszczególnych komponentów w projekcie.

Smart Animate łączy się ze starymi przejściami

REKLAMA

Co ważne, użytkownicy mogą połączyć swoje obecne przejścia (move, slide, push) z funkcją Smart Animate. Jak to zrobić? Nowa funkcja - Smart Animate Matching Layers - automatycznie wykryje pasujące warstwy między dwoma ekranami i animuje je osobno od oddzielnych obiektów. Dzięki temu szybciej stworzymy nawet złożoną animację przy zminimalizowanej liczbie pojawiających się warstw, które wcześniej były potrzebne by taką animację stworzyć.

Nowe funkcje Figmy dają wiele możliwości. Szczególnie, że do tej pory tego typu animacje były mocno ograniczone i trzeba było tworzyć je w innym, przeznaczonym do animacji programie. Szczegółowe informacje o tym, jak dokładnie działa nowa funkcja Figmy Smart Animate i jak wiele daje możliwości możecie przeczytać tutaj.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA