Sprzęt  / News

Od batalii na sali sądowej do kontraktu. Qualcomm dostarczy modemy 5G do iPhone’ów

Picture of the author

Apple i Qualcomm zakończyły wieloletni spór. Jeden z największych dostawców układów mobilnych będzie dostarczał modemy 5G do iPhone’ów. Intel w tym samym czasie wycofał się z wyścigu, a Huawei nawet w nim nie wystartował.

Jeszcze kilka dni temu po sieci krążyła informacja, jakoby dostawcą modemów 5G do nowych telefonów z linii iPhone miał zostać chiński Huawei. Byłoby to na rękę firmie, która ma ogromne problemy wizerunkowe nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i na całym świecie.

Tak się jednak nie stanie. Jeden z szefów Huawei przyznał, że nie były prowadzone rozmowy z Apple’em na ten temat. Teraz już wiemy, dlaczego. Firma z Cupertino znalazła nowego partnera i nie jest nim Intel, który właśnie ogłosił, że daje sobie spokój z modemami 5G.

Apple i Qualcomm kończą wieloletni spór i rozpoczynają współpracę.

Obie firmy od lat spotykały się co rusz w różnych sądach. Już w lipcu 2017 roku Qualcomm chciał zakazania sprzedaży iPhone’ów w Stanach Zjednoczonych, a nieco ponad rok później oskarżał Apple’a o ujawnianie jego tajemnic. Ten dramat w kilku aktach dobiega jednak końca i rozpoczął się epilog. Obyło się jednak bez potu, krwi i łez. Wygrała czysta kalkulacja.

Apple ogłosił, że podpisano porozumienie, na mocy którego firmy odkładają topór wojenny w sprawie łamania patentów Qualcomma. Dotyczy to nie tylko producenta procesorów i producenta iPhone’ów, ale również podwykonawców firmy Tima Cooka.

Qualcomm dostanie na mocy tej umowy pieniądze i kontrakt.

Obie firmy podpisały 1 kwietnia 2019 r. umowę na 6 lat z opcją przedłużenia na 2 lata w kwestii licencjonowania patentów. Oprócz tego na mocy dodatkowego porozumienia Qualcomm stanie się na wiele lat dostawcą chipsetów dla Apple’a.

Do tej pory można było podejrzewać, że dostawcą chipów 5G do kolejnych iPhone’ów będzie Intel. Na to się jednak nie zanosi. W dniu, w którym Apple ogłosił partnerstwo z Qualcommem, dotychczasowy dostawca modemów firmy z Cupertino i lider na rynku procesorów w komputerach zdradził swoje dalsze plany.

Intel nie żegna się jednak z siecią 5. generacji całkowicie. Nadal planuje inwestować w infrastrukturę, a także planuje przyglądać się rynkowi modemów 4G i 5G w komputerach oraz urządzeniach z segmentu Internet of Things, ale odpuszcza sobie smartfony.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst