REKLAMA

Qualcomm oskarża Apple'a o ujawnianie jego tajemnic, czyli kolejny odcinek tasiemca „Skazani na siebie”

Qualcomm oskarża Apple o celowe ujawnianie Intelowi jego kodu źródłowego i tajemnic handlowych. 

26.09.2018 11.12
Apple
REKLAMA
REKLAMA

Prawnicy też ludzie i z czegoś żyć muszą. Do tych humanitarnych wniosków już dawno doszły firmy Apple i Qualcomm, które od lat zmagają się sobą na wielu polach prawnych bitew, dostarczając chleb do domów szeregu absolwentów prawa. Teraz producent procesorów dodał do wzajemnych zarzutów, oskarżenie o wykradanie tajemnic przez Apple i przekazywanie ich Intelowi.

Qualcomm się nie patyczkuje i w ramach rewanżu oskarża Apple’a o przekazywanie jego tajemnic Intelowi.

Wojna Apple z Qualcommem zaczęła się od tego, że firma z Cupertino oskarżyła producenta procesorów o korzystanie ze swojej pozycji monopolisty na rynku modemów LTE i absurdalne zawyżanie opłat licencyjnych, co w efekcie oddziałuje negatywnie na całą branżę i hamuje jej rozwój.

Qualcomm nie pozostawał dłużny Apple'owi, ale teraz wyciągnął przeciwko adwersarzowi bardzo poważne działa. Już wcześniej firma zarzucała ludziom z Cupertino, że nie chronili odpowiednio kodu źródłowego Qualcomma i przez to dostał się on w ręce Intela. Teraz jednak podkręca to oskarżenie i zarzut o brak dbałości zamienia w oskarżenia o działanie z premedytacją.

Qualcomm twierdzi, że od kilku lat Apple realizuje swój cwany plan kradzieży dużej części informacji poufnych i tajemnic handlowych firmy i przekazania ich konkurencji. Qualcomm twierdzi co więcej, że dysponuje dokumentami, które dowodzą, że Apple z premedytacją przekazuje tajne informacje Intelowi, który właśnie dzięki temu poprawił szybkość swoich modemów. Pracownicy Intela mieli skarżyć się Apple'owi, że nie mogą otworzyć odpowiednich plików Qualcomma. Oskarżenie jest więc bardzo poważne.

Według zarzutów Qualcomma, Apple nie wywiązuje się z umowy dotyczącej przekazania kodu.

REKLAMA

Swój kod źródłowy Qualcomm przekazał Apple'owi w 2009 r.Jednak nie zrobił tego bez obwarowania umowy odpowiednimi obostrzeniami. Producent procesorów zobowiązał firmę z Cupertino do strzeżenia tajemnicy. Zgodnie z umową Qualcomm miał też prawo przeprowadzić audyt w Apple'u i sprawdzić, czy sekret jest odpowiednio strzeżony. Według zarzutów Apple rok temu takiej kontroli odmówił.

Qualcomm domaga się od Apple'a odszkodowania, ale także chce sądowo zmusić firmę z Cupertino do zaprzestania korzystania z modemów Intela. O tym, czy im się to uda, dowiemy się prawdopodobnie dopiero w 1023 odcinku tasiemca pt. „Skazani na siebie”. Ostatni zwrot akcji podkręcił tempo i stawki dla obu firm. Z czasem ta rozgrywka robi się coraz bardziej fascynująca.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA