REKLAMA

Lotnisko z pasem startowym na planie koła to szalony pomysł, który... może mieć sens

Naukowcy przedstawili projekt okrągłej autostrady wokół lotniska, gdzie w przyszłości miałyby startować i lądować samoloty.

18.03.2017 17.50
Okrągłe lotnisko z pasem startowym na planie koła! Szalony pomysł
REKLAMA
REKLAMA

W odróżnieniu od kształtu lotniskowej autostrady pomysł Henka Hesselinka jest prosty:

  • lotnisko otacza jedna, duża, okrągła autostrada, gdzie startują i lądują samoloty,
  • jednocześnie mogą na niej przebywać trzy samoloty,
  • dzięki takiemu kształtowi pasa startowego samoloty mają spalać mniej paliwa i generować mniej hałasu ponieważ mogą w każdym kierunku wystartować i z każdego kierunku przylecieć.

Czy okrągłe lotniska mają sens?

Wątpliwości jest dość sporo Poczynając od infrastruktury dostępu do lotniska, która w takim wypadku musiałaby znajdować się pod ziemią. To dodatkowe koszty stawiające pod znakiem efektywność budowy okrągłego pasa startowego.

Takie lotnisko potrzebowałoby również bardzo dużo przestrzeni, gdyż pomysłodawca mówi o trzykilometrowym promieniu autostrady. Największe w naszym kraju Lotnisko Chopina zajmuje o wiele mniej miejsca.

REKLAMA

Wątpliwości budzi również bezpieczeństwo. Czy piloci będą w stanie poderwać maszynę do lotu z nachylonych pasów startowych i następnie na nich wylądować. Brakuje oczywiście dowodów praktycznych. Warto zauważyć, że niebezpieczeństwo zderzenia z innymi samolotami na autostradzie wzrastałoby wraz ze spadkiem widoczności.

Na razie nikt nie ma planów budowy takiego lotniska, ale sam koncept jest bardzo ciekawy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA