Budownictwo  / News

Lotnisko z pasem startowym na planie koła to szalony pomysł, który... może mieć sens

191 interakcji
dołącz do dyskusji

Naukowcy przedstawili projekt okrągłej autostrady wokół lotniska, gdzie w przyszłości miałyby startować i lądować samoloty.

W odróżnieniu od kształtu lotniskowej autostrady pomysł Henka Hesselinka jest prosty:

  • lotnisko otacza jedna, duża, okrągła autostrada, gdzie startują i lądują samoloty,
  • jednocześnie mogą na niej przebywać trzy samoloty,
  • dzięki takiemu kształtowi pasa startowego samoloty mają spalać mniej paliwa i generować mniej hałasu ponieważ mogą w każdym kierunku wystartować i z każdego kierunku przylecieć.

Pasażerowie odczują niewielki skręt - podobny do tego w powietrzu. Z racji na działanie siły dośrodkowej samolot automatycznie zwolni i przejedzie w kierunku centrum autostrady - Hesselink powiedział BBC.

Czy okrągłe lotniska mają sens?

Wątpliwości jest dość sporo Poczynając od infrastruktury dostępu do lotniska, która w takim wypadku musiałaby znajdować się pod ziemią. To dodatkowe koszty stawiające pod znakiem efektywność budowy okrągłego pasa startowego.

Takie lotnisko potrzebowałoby również bardzo dużo przestrzeni, gdyż pomysłodawca mówi o trzykilometrowym promieniu autostrady. Największe w naszym kraju Lotnisko Chopina zajmuje o wiele mniej miejsca.

Wątpliwości budzi również bezpieczeństwo. Czy piloci będą w stanie poderwać maszynę do lotu z nachylonych pasów startowych i następnie na nich wylądować. Brakuje oczywiście dowodów praktycznych. Warto zauważyć, że niebezpieczeństwo zderzenia z innymi samolotami na autostradzie wzrastałoby wraz ze spadkiem widoczności.

Na razie nikt nie ma planów budowy takiego lotniska, ale sam koncept jest bardzo ciekawy.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst