REKLAMA

Smartfony Xiaomi w jednej z największych sieci sklepów w Polsce

Niemal pewne jest, że już za chwilę smartfony Xiaomi będą dostępne w sieci sklepów X-KOM. Nie oznacza to jednak, że w Polsce zaczyna się era śmiesznie tanich sprzętów mobilnych. Po doliczeniu wszystkich niezbędnych podatków, marży sklepu oraz innych obciążeń urządzenia te nie są wcale tańsze od swoich konkurentów.

12.09.2016 12.40
Nowe smartfony Xiaomi nie będą otrzymywać oprogramowania MIUIPolska.
REKLAMA
REKLAMA

Jestem pewny, że smartfony Xiaomi niebawem będą dostępne w sklepach X-KOM, ponieważ na stronie internetowej tej sieci pojawiły się już odpowiednie strony produktowe. Sprzętów nie da się jednak wyszukać przez wbudowaną w stronę wyszukiwarkę. Oznacza to, że X-KOM jeszcze nie wprowadził do swojego sklepu chińskich smartfonów, ale zapewne zrobi to w ciągu kilku dni, najdalej tygodni. Potwierdzają to nieoficjalne doniesienia na ten temat, które od kilku tygodni można usłyszeć od przedstawicieli branży.

Urządzenia te jednak różnią się jednak od sprzętów dostępnych w Chinach jednym, ale bardzo istotnym szczegółem.

A mianowicie ceną. Przykładowo, w Chinach sztandarowy model Xiaomi Mi5 32 GB kosztuje około 300 dol., czyli 1200-1300 zł. Z kolei cena tego samego urządzenia w X-KOM wynosi obecnie 1999 zł. To całkiem sporo. Nawet gdyby doliczyć do sprzętu kupionego w Chinach 23 proc. podatku VAT, okaże się, że cena urządzenia jest grubo przesadzona. Jest wręcz na tyle wysoka, że trudno jest w nią uwierzyć. Trzeba brać poprawkę na to, iż X-KOM podał nieprawdziwe ceny, by zmylić dziennikarzy oraz konkurencję, a tak naprawdę urządzenia będą znacznie tańsze.

xiaomi-mi5-x-kom class="wp-image-515758"
Smartfon Xiaomi w sklepie X-KOM

Nie spodziewajcie się jednak obniżki większej niż 300 zł. Telefon do sklepu musi w końcu sprowadzić dystrybutor, który jest pośrednikiem i też musi coś na transakcji zarobić. Do tego trzeba doliczyć wspomniany już podatek VAT oraz marżę sklepu. Jako że telefony będą sprzedawane w Polsce, musi mieć odpowiednie wsparcie techniczne i sprawnie działający serwis, który będzie mógł zapewnić odpowiednio szybką naprawę uszkodzonego urządzenia, bez naruszania zasad rękojmi.

W tym ostatnim przypadku możliwości są dwie. Dystrybutor lub sklep może podpisać umowę z zewnętrznym serwisem lub po prostu w razie problemów wymieniać urządzenia na nowe. Obie opcje są kosztowne. Wysyłanie telefonów do serwisu w Chinach jest niemożliwe, ponieważ proces reklamacyjny zajmowałby nawet miesiąc, co nie byłoby zbyt komfortowe dla użytkowników ani zgodne z polskim prawem.

xiaomi-redmi-note-3-16-gb-x-kom class="wp-image-515759"
Smartfon Xiaomi w sklepie X-KOM

Okazuje się zatem, że jedyną zaletą smartfonów Xiaomi kupionych w Polsce będzie serwis.

REKLAMA

Powinien on znacznie szybciej rozwiązywać wszelkie problemy niż jego chiński odpowiednik. Czy jednak warto za to dopłacić kilkaset złotych? Raczej nie, zwłaszcza że dopłata do urządzenie kupionego w Polsce wynosi kilkadziesiąt procent chińskiej ceny urządzenia.

Nie należy zatem spodziewać się, że Polacy masowo ruszą do sklepów i zaczną kupować smartfony Xiaomi.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA