Motoryzacja  / News

Oto i on - pierwszy elektryczny SUV od Mercedesa

No i jest. Po licznych zapowiedziach Mercedes w końcu zaprezentował koncepcyjny model swojego pierwszego, w pełni elektrycznego SUV-a, który - tak jak i wszystkie inne koncepty - ma proste zadanie - pokazać przyszłość marki. Tym razem z jej elektrycznej strony. 

Zacznijmy od nazwy. Najnowszy projekt Mercedesa nazwano "Generation EQ", gdzie "EQ" ma oznaczać "Electric Intelligence". Jednocześnie tak nazywa się nowa, elektryczna pod-marka Mercedesa.

Generation EQ

Samochód nie jest przy tym przesadnie wielki - jest raczej odpowiednikiem obecnie dostępnego na rynku modelu GLC.

Generation EQ, Exterieur ; Generation EQ, exterior;

Co nie oznacza jednak, że będzie to auto słabe. Dwa silniki elektryczne mają zapewnić moc nawet do 300 kW. Przyspieszenie do setki? Mniej niż 5 sekund.

Generation EQ, Exterieur, Studio, „Black Panel“-Frontgrill ; Generation EQ, exterior, studio, "Black Panel" front grille;

I nie, nie będziemy musieli ładować go co chwila. Elektryczny SUV Mercedesa będzie w stanie przejechać do 500 km na jednym ładowaniu.

Generation EQ, Exterieur, Laden an der Wallbox ; Generation EQ, exterior charging via wallbox;

Naładujemy go przy tym nie tylko z gniazdka, ale i bezprzewodowo - ustawiając pojazd ponad odpowiednią platformą do ładowania.

Generation EQ, Exterieur, induktive Ladeplattform ; Generation EQ, exterior, inductive charging platform;

Co ciekawe, Mercedes nie zamierza rezygnować ze zbędnego w autach elektrycznych grilla. Wręcz przeciwnie - czarny front oraz charakterystyczne światła mają być znakiem rozpoznawczym elektryków tej marki.

Generation EQ, Exterieur ; Generation EQ, exterior;

Front zresztą najwyraźniej Mercedes uznał za tak udany, że i tylny "czarny panel" nawiązuje do niego kształtem.

Generation EQ, Exterieur, Studio ; Generation EQ, exterior, studio;

Wewnątrz, cóż, przede wszystkim - brak jakichkolwiek przycisków i przełączników. Tam gdzie się dało - usunięto je. W innych miejscach zastąpiono panelami dotykowymi.

Generation EQ, Interieur, fahrerorientiertes Cockpit, Instrumententafel mit schwebendem Widescreen-Display ; Generation EQ, interior, driver-oriented cockpit, instrument panel with large, floating wide-screen display;

Nawet na kierownicy znajdziemy dwa wyświetlacze OLED.

Generation EQ, Interieur, Lenkrad mit in OLED-Displays integrierten Touch Control Buttons ; Generation EQ, interior, steering wheel with touch controls, which are integrated into OLED displays;

Natomiast za wyświetlanie podstawowych informacji będzie odpowiadał ekran o przekątnej - uwaga - 24 cali!

Generation EQ, Interieur, fahrerorientiertes Cockpit ; Generation EQ, interior, driver-oriented cockpit;

Gratka dla fanów iPhone'a - wśród dostępnej kolorystyki przewidziano opcję różowego złota. Zarówno dla elementów interfejsu, jak i dla wykończenia wnętrza.

Generation EQ, Interieur, Interieur mit neuer Elektro-Ästhetik ; Generation EQ, interior, interior with new electro-look;

Jeśli szukacie klasycznych lusterek - rozczarujecie się. Ten projekt ich nie ma. Za wszystko odpowiadają kamery, rzutujące obraz na wyświetlacze wbudowane w drzwi.

Generation EQ, Interieur, auf den Fahrer zugeschnittene Instrumententafel ; Generation EQ, interior, the instrument panel is tailored to the driver;

Natomiast nie rozczarują się ci, którzy szukają komfortu. W Generation EQ każdy z czterech użytkowników ma swój własny, wygodny fotel.

Generation EQ
Przy tym wszystkim Mercedes zapowiada, że auto w tej formie jest bliskie wersji produkcyjnej. Nieźle!

Generation EQ, Exterieur ; Generation EQ, exterior;

Wciąż jesteście głodni szczegółów? Więcej dostarczy wam już niedługo Przemek Śmit, który jest w Paryżu i z całą pewnością bliżej przyjrzy się nie tylko nowościom od Mercedesa, ale także od innych producentów. Emocji więc nie zabraknie!

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst