REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Wystartował BitTorrent Now. To, wbrew pozorom, legalny serwis z muzyką i filmami

BitTorrent Now to nowa usługa wraz z zestawem aplikacji klienckich do odtwarzania multimediów. Stanie się konkurencją dla działających dzisiaj serwisów streamingowych.

25.06.2016
18:50
BitTorrent Now
REKLAMA
REKLAMA

Nowa usługa nie będzie bezpośrednią konkurencją dla Netfliksa i Spotify. BitTorrent Now to nie jest też bynajmniej nowa inkarnacja Popcorn Time, czyli serwisu umożliwiającego strumieniowanie filmów i seriali bezpośrednio z torrentów - w takim wypadku aplikacje klienckie nie trafiłyby do App Store’u.

Torrenty mają złą prasę, a BitTorrent Now chce to zmienić.

Nie bez powodu torrenty kojarzą się przede wszystkim z piractwem. Geek co prawda przebąknie coś o pobieraniu bezpłatnych dystrybucji linuksa, ale dla przeciętnego zjadacza chleba strony z torrentami to przede wszystkim źródło pirackich materiałów i gier.

Apple, szczególnie wyczulone na tym tle, nie pozwala nawet - w przeciwieństwie do Google’a - umieszczać w sklepie z aplikacjami programów służących do pobierania plików z torrentów. Jak w takim razie twórcy usługi chcą trafić do App Store’u na iPhone’y, iPady i Apple TV?

BitTorrent Now ma być usługą z legalnymi materiałami.

Prób wykorzystania sieci torrent do szerokiej dystrybucji materiałów udostępnionych za zgodą twórców było już mnóstwo, ale to raczej ciekawostki przyrodnicze. Żaden z tego typu pomysłów nie przebił się do mainstreamu. BitTorrent Now może nieco zmienić postrzeganie same nazwy torrent.

BitTorrent Now ma być zwykłym i legalnym serwisem streamingowym. Usługa, która wyrosła na podstawach BitTorrent Bundle, udostępni treści w aplikacjach i na platformy typu Smart TV. Obok materiałów udostępnionych przez samych twórców nie będzie możliwości oglądania treści pirackich.

Co będzie można obejrzeć w serwisie BitTorrent Now?

W ramach BitTorrent Now będzie można uzyskać nie do najnowszych filmów, a do treści audio i wideo udostępnianych przez raczej niszowych artystów. Do korzystania z usługi nie jest wymagane opłacanie abonamentu.

Niektóre z treści można oglądać za darmo, a za inne trzeba będzie zapłacić, jeśli jej twórca sobie tego zażyczy. Ciekawostką jest to, że BitTorrent Now będzie obsługiwał treści tworzone z myślą o goglach wirtualnej rzeczywistości.

Aplikacje dostępowe prezentują się całkiem nieźle.

REKLAMA

Z usługi będzie można skorzystać nie tylko w przeglądarce internetowej i na urządzeniach z Androidem - gdzie dostępne jest teraz - ale także na iPhone’ach, iPadach i Apple TV. Interfejs ma przypominać okopane już na rynku serwisy streamingowe, ale twórcy chcą skusić konsumentów nieco innym podejściem.

Co ciekawe, BitTorrent Now nie będzie - z początku - wykorzystywał do dystrybucji treści sieci peer2peer, a torrenty pozostają jedynie w nazwie usługi. Trochę szkoda, że nie zdecydowano się na zupełnie nowy serwis, którego nazwa miała by mniej bagażu. Piraci szybko się rozczarują, a osoby przeciwne piractwie będą wobec inicjatywy nieufne.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA