Sprzęt  / News

Microsoft pozbywa się telefonów Nokii. Jest nowy producent

Wygląda na to, że telefony Nokii nie będą już produkowane przez Microsoft. Tę część biznesu firmy z Redmond wykupił właśnie Foxconn, jeden z większych graczy na rynku elektroniki użytkowej.

Według oficjalnych informacji Foxconn ma wykupić część działu mobilnego odpowiedzialną za sprzęty typu “feature phone”, czyli urządzenia mobilne mniej zaawansowane niż smartfony. Oznacza to, że Microsoft zamierza nadal produkować urządzenia z serii Lumia, pracujące pod kontrolą systemu Windows 10 Mobile, które górnolotnie nazywa smartfonami. Transakcja zawarta miedzy Microsoftem i Foxconnem przewiduje, że firma z Redmond przekaże nabywcy prawa do marek, oprogramowanie, kadry, pomoc techniczną oraz wszystkie inne środki niezbędne do kontynuowania tej części biznesu.

Wynika z tego, że Foxconn zamierza eksploatować markę Nokia i wydawać sygnowane tą marką urządzenia. Pojawia się tylko pytanie, po co chce to robić. W końcu mało zaawansowane telefony nie są przyszłościowym rynkiem i raczej nie warto w niego inwestować. Możliwości są tak naprawdę dwie. Pierwsza to chęć zapełnienia niszy produktowej i dotarcie do osób, które nie chcą lub nie potrafią korzystać z bardziej zaawansowanych rozwiązań.

Możliwe jednak jest też, że Foxconn chce otrzymać prawa do marki i zacząć w przyszłości tworzyć smartfony Nokii wyposażone w system inny niż Windows 10. W końcu według Microsoftu nawet Nokia X wyposażona w Androida to feature phone. Przewidywania te mogą wydawać się czystą abstrakcją, ale przy aprobacie Finów jest to całkiem możliwe. Nokia nadal jest mocną marką i wiele osób byłoby w stanie kupić jej smartfon, zwłaszcza gdyby był wyposażony w nowy system Android, który obecnie pod względem szybkości i komfortu działanie znacznie przewyższa konkurenta z Microsoftu.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst