REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Rozszerzenia w Edge już dostępne! Na razie tylko trzy, ale ma być lepiej

Nowa przeglądarka internetowa Microsoftu miała przywrócić nam wiarę w firmę z Redmond, ale Edge jest nadal bardzo blisko do Internet Explorera. Nowa aplikacja stała się obiektem drwin ze względu na brak obsługi rozszerzeń. Dopiero teraz twórcy Windows 10, w ponad pół roku po premierze, wprowadzają powoli rozszerzenia w Edge.

18.03.2016
8:37
Windows 10 na 270 mln urządzeń. W lipcu pojawi się aktualizacja Windows 10 Anniversary Update - Windows 10 za darmo
REKLAMA
REKLAMA

Internet Explorer przez lata był obiektem żartów i to nie tylko wśród geeków i nerdów. Przeglądarka internetowa Microsoftu stała się typowym chłopcem do bicia, a nawet liczne aktualizacje nie zatarły złego wrażenia sprzed lat. Użytkownicy uciekli do konkurencji w postaci Firefoksa, Opery i Chrome’a.

Odpowiedź Microsoftu to Edge.

Razem z Windows 10 pojawiła się zupełnie nowa przeglądarka, ale szybko okazała się niewypałem. Nie licząc pomniejszych błędów i problemów, które zgłaszają użytkownicy, największe baty zebrał Microsoft za brak możliwości instalowania w następcy Internet Explorera dodatków.

Z której strony by nie patrzeć to kompromitacja Microsoftu i kolejna stracona szansa na odzyskanie zaufania użytkowników. Rozszerzenia w Edge, które powinny być dostępne w dniu premiery, pojawiają się dopiero teraz, na 9 miesięcy od premiery Windows 10.

Rozszerzenia w Edge dostępne dla członków Windows Insider.

Od dawna wiedzieliśmy, że wsparcie obsługi dodatków w Edge się pojawi, ale nie widzieliśmy kiedy. Teraz wszyscy chętni mogą przetestować ich działanie w praktyce - wystarczy zapisać się do programu Windows Insider i pobrać najnowszą wersję rozwojową systemu Windows 10 oznaczoną build 14291.

Do użytkowników stabilnego wydania Windows 10 rozszerzenia w Edge trafią zapewne w połowie roku razem z aktualizacją Windows 10 Redstone. Pozostaje mieć nadzieję, że do tego czasu niezależni deweloperzy przygotują swoje dodatki - podobno konwersja rozszerzeń z Google Chrome ma zająć tylko chwilę.

Rozszerzenia będą docelowo dystrybuowane przez Windows Store.

Microsoft zaznacza, że dodatki do przeglądarki nie mogą narazić użytkownika na utratę danych i nie przewiduje możliwości samodzielnej instalacji. Jak na razie w Edge można zainstalować rozszerzenia ręcznie, a lista ogranicza się do zaledwie trzech pozycji:

  • Mouse Gestures;
  • Microsoft Translator;
  • Reddit Engagement Suite.
REKLAMA

Nie ma przy tym co się oszukiwać - to nie o takie rozszerzenia chodzi niezadowolonym użytkownikom. Rekordy pobrań w repozytoriach rozszerzeń do innych przeglądarek biją najróżniejsze adblocki i to na tego typu oprogramowanie czeka najwięcej użytkowników.

Dla użytkowników adblocków mam jednak dobrą wiadomość - prace nad dodatkami blokującymi reklamy do przeglądarki Edge już trwają, a oprócz tego swoje dodatki zapowiedział już m.in Amazon, LastPass i Evernote.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA