1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Oprogramowanie

Nowy Office jako platforma! Oto przykłady ciekawych dodatków do aplikacji biurowych

Microsoft na swojej konferencji BUILD po bardzo długiej części poświęconej chmurze Azure zaczął opowiadać o rozwoju pakietu Office. Nowości w postaci dodatków od niezależnych deweloperów przypadły mi do gustu, bo Microsoft kompleksowo podchodzi do ich wdrożenia.

Nowy Office jako platforma! Oto przykłady ciekawych dodatków do aplikacji biurowych

Office się zmienia, a zmiana jest “fundamentalna” jeśli zacytować słowa Satyi Nadelli. Nowa wersja pakietu biurowego oparta będzie o trzy filary: użytkownika, dane oraz sprytne wykrywanie zależności i kontekstu przez algorytmy. Prezentację poprowadził Rob Lefferts a towarzyszył mu CEO firmy.

WP_20150429_09_52_55_Rich

Nowa wersja pakietu Office zostanie wyposażona w dodatki, które będą mogli napisać i udostępnić partnerzy Microsoftu. Znacznie rozbuduje to możliwości pakietu i pozwoli wykonać jeszcze więcej zadań bez opuszczania aplikacji składających się na pakiet biurowy: Worda, Excela, PowerPointa i Outlooka.

Satya Nadella nazywa rozwój Office, na który składa się wprowadzenie rozszerzeń, fundamentalną zmianą. Od tej pory będzie można chociażby zintegrować arkusz kalkulacyjny z rozwiązaniami typu SAP lub wgrać do prezentacji w PowerPoincie zdjęcia bezpośrednio z dysków sieciowych. Na slajdzie widać było chociażby Flickra, Facebooka i PicHit.me.

WP_20150429_09_55_13_Rich

W Outlooku pojawią się rozszerzenia, które pozwolą podejrzeć dane z np. LinkedIn i SalesForce bezpośrednio w oknie programu pocztowego. Najciekawiej prezentuje się partnerstwo z Uberem. Po dodaniu w kalendarzu Outlook wydarzenia można odblokować smartfona, który zamówi kurs Uberem i sam wybierze odpowiednią godzinę, by użytkownik dojechał na czas na podstawie danych z kalendarza.

Co istotne, rozwiązanie w postaci dodatków do Office’a będzie multiplatformowe. Nie tylko wersje do Windows doczekają się wsparcia, ale te same dodatki będą uruchomiane w aplikacjach Office do iPada. Nie zabraknie też wsparcia Office Online. To świetna wiadomość, że to nie będzie staged rollout, a rozwiązanie od razu gotowe do pracy niezależnie od wykorzystywanego urządzenia.

Czekamy jeszcze na szczegóły dotyczące dodatków do Office’a i “Office’a jako platformy”. Na BUILD 2015 przez najbliższe dni w najróżniejszych warsztatach będzie uczestniczył Maciek Gajewski, który pojawił się tam z ramienia Spider’s Web.