Tech  / Relacja

Krótka wizyta na stoisku Firefox OS, czyli sprawdzamy przezroczysty smartfon Fx0

Na stoisku Firefox OS nie mieliśmy zbyt dużo roboty. Pokazano co prawda kilka telefonów, ale były to modele, o których wszystko wiedzieliśmy już wcześniej. Jeden z nich jednak, chociaż nie jest nowy, na żywo robi bardzo duże wrażenie.

Firefox OS radzi sobie słabo. Od kiedy powstały naprawdę tanie Lumie z Windows Phone, a Android doczekał się pierwszego sensownego budżetowca w postaci Moto E i urządzeń z linii Android One z czystym Androidem trudno wyobrazić sobie, żeby ktoś naprawdę chciał korzystać z systemu stworzonego na bazie przeglądarki internetowej Mozilli.

Nie oznacza to jednak, że Mozilla nie ma zamiaru powalczyć o użytkowników. Na targach MWC 2015 pojawiło się naprawdę duże stoisko z telefonami z tym oprogramowaniem. Można było sprawdzić wiele różnych modeli przeznaczonych na najróżniejsze rynki, które łączył wspólny mianownik: słaba specyfikacja techniczna i niska cena.

mozilla-firefox-os (5)

Wśród wszystkich "zetafonów" moją uwagę przykuł tylko jeden konkretny model. Wyróżnia się on… przezroczystą obudową i może być spełnieniem skrytych marzeń wielu geeków. Obudowa z przezroczystego materiału pozwala podejrzeć podzespoły w środku, w tym baterię produkcji LG, slot na kartę SIM itp.

Telefon dostępny w ofercie japońskiego operatora KDDI au pod względem parametrów jest bodaj najlepszym smartfonem z oprogramowaniem Mozilli. W środku znalazł się nie tylko procesor Qualcomma z czterema rdzeniami taktowanymi zegarem 1,2 GHz, ale też moduł LTE, chip NFC i dwa aparaty o rozdzielczościach 8 Mpix oraz 2,1 Mpix.

To wszystko skrywa 4,7-calowy ekran o rozdzielczości HD, czyli 1280 na 720 pikseli. Niestety, system w urządzeniu nazywanym “najbardziej zaawansowanym smartonfem z Firefox OS” system operacyjny nadal potrafi lagować tak samo jak w testowanym przeze mnie swego czas budżetowym Alcatelu One Touch Fire E.

Nie powiem, żebym był zaskoczony, ale to nadal rozczarowanie.

PS Na uwagę zasługuje natomiast same stoisko Mozilli. Ognisty lisek / panda (niepotrzebne skreślić) górował nad odwiedzającymi. Zwierzątko miało naprawdę ogromnie długą kitkę.

mozilla-firefox-os (2)
mozilla-firefox-os (3)
przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst