REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Organizatorowi SMS-owej loterii "BMW od Orange" powinęła się noga

Druga edycja loterii "BMW od Orange" odbija się organizatorowi czkawką od ponad roku. Teraz przegrał w kolejnym sądzie.

19.11.2014
18:26
Organizatorowi SMS-owej loterii „BMW od Orange” powinęła się noga
REKLAMA
REKLAMA

W listopadzie 2013 roku informowaliśmy o problemach organizatora konkursu "BMW od Orange Edycja Druga". Firma Internetq Poland została pociągnięta do odpowiedzialności za wprowadzanie w błąd konsumentów. Klienci sieci Orange otrzymywali wiadomości SMS, których treść wskazywała na to, że odbiorca właśnie wygrał BMW. Aby odebrać nagrodę należało wysłać wiadomość zwrotną w celu potwierdzenia lub też weryfikacji.

Oczywiście Internetq Poland jedynie wywoływał wrażenie, że konsument już uzyskał nagrodę lub uzyska ją po wykonaniu określonej czynności np. po odesłaniu SMS-a. W rzeczywistości udzielenie odpowiedzi na taką wiadomość było traktowane dopiero jako chęć wzięcia udziału w loterii, w której do wygrania był samochód BMW.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów dobrał się firmie Internetq Poland do skóry i przywalił karę w wysokości blisko 340 tys. zł.

Organizator konkursu "BMW od Orange" nie przyjął tego na klatę i próbował wywinąć się od odpowiedzialności za wprowadzanie konsumentów w błąd. Odwołał się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który, jak to zwykle ma miejsce, podtrzymał decyzję UOKiK-u.

bmw orange

Sprawa trafiła dalej. Zajął się nią Sąd Apelacyjny w Warszawie, który podtrzymał decyzję UOKiK-u oraz nałożoną przez niego karę w wysokości 338 572 zł.

Sąd uznał, że wysyłanie przez organizatora loterii wiadomości o treści: "Dział Nagród prosi o nadanie potwierdzenia. Dotyczy odbioru nagrody. Proszę wysłać BMW na 7400 (4,88zl). Serdecznie gratulujemy" były niezgodne z prawem, gdyż wprowadzały w błąd.

Wyrok Sądu Apelacyjnego z 7 listopada 2014 r. (VI ACa 187/14) jest prawomocny.

Od ponad roku, Orange nie prowadzi już podobnych loterii. Tak w rozmowie ze Spider's Web, wyjaśniał tę decyzję Wojciech Jabczyński – rzecznik prasowy Orange:

Orange Polska dogłębnie przeanalizowała sytuację, która była związana z zakwestionowaną przez UOKiK loterią i od tej pory nie prowadzimy już tego typu konkursów SMS-owych. Wyciągnęliśmy też wnioski dotyczące współpracy z naszymi partnerami, którzy są zdecydowanie lepiej kontrolowani. Dlatego jesteśmy przekonani, że taka sytuacja już się nigdy nie powtórzy. Jeszcze raz przepraszamy naszych klientów, którzy poczuli się skrzywdzeni podczas loterii organizowanej przez firmę Internetq Poland.

REKLAMA

Z jednej strony cieszy fakt, iż organizator tej konkretnej loterii nie uciekł od odpowiedzialności i przegrał sprawę w dwóch sądach. Szkoda tylko, że sama kara nie jest na tyle wysoka, żeby odstraszyć innych amatorów SMS-owych oszustw.

*Zdjęcia pochodzą z Shutterstock.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA