Foto  / Artykuł

Doskonała prezentacja, która wyjaśnia technikę kompozycji mistrzów fotografii

Jeżeli z kompozycją zdjęć kojarzą ci się tylko mocne punkty i zasada trójpodziału, koniecznie sprawdź poniższą prezentację. Na 136 slajdach fotograf uliczny Erik Kim obrazowo pokazuje, jak swoje kadry budowali mistrzowie fotografii.

W wielu podręcznikach fotografii autorzy zachęcają świeżo upieczonych fotografów do oglądania albumów mistrzów, takich jak Henri Cartier-Bresson, Robert Capa, Josef Koudelka, czy Martine Franck. Problem polega na tym, że amatorzy często nie wiedzą, co takiego niezwykłego jest w tych ikonicznych zdjęciach. Takie osoby patrzą, ale nie widzą.

kompozycja 2

Niestety (albo stety), aby zrozumieć cały przekaz i warsztat fotografów, potrzebna jest wiedza. Tak jak i w każdej dziedzinie sztuki, tak i w fotografii, brak znajomości podstaw wpływa na niekompletny odbiór dzieła.

Kompozycja to jedno z trudniejszych zagadnień w fotografii, a na dodatek jest to temat, którego nauka nie ma końca. Zawsze może być lepiej i zawsze można poznać kolejne kompozycyjne sztuczki i smaczki. Dlatego właśnie warto poznawać takie materiały, jak ten poniżej.

Jest to prezentacja Erika Kima, znanego fotografa ulicznego. Jak informuje serwis Petapixel, prezentacja pochodzi z przemowy fotografa podczas konferencji Gulf Photo Plus 2014 w Dubaju. Niestety, mamy tu do czynienia jedynie ze slajdami, a nie z zapisem wideo całej prelekcji. Slajdy są jednak przedstawione w prosty, graficzny sposób, co ułatwia zrozumienie koncepcji stojącej za danym zdjęciem.

Dodatkowo fotograf na swoim blogu prezentuje 13 fantastycznych lekcji kompozycji. Materiał jest w języku angielskim, ale naprawdę warto się z nim zapoznać.

kompozycja 3

Jeżeli szukasz podobnych inspiracji w języku polskim, ze swojej strony bardzo polecam serię książek Michaela Freemana pod patronatem National Geographic. Zwłaszcza tytuły „Okiem fotografa” i „Umysł fotografa” powinny rzucić nowe światło na kwestie kompozycji.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst