Foto  / Artykuł

15 minut na obróbkę i edycję zdjęć. Oto kulisy pracy fotografa Igrzysk Olimpijskich

Szybkość publikacji w Internecie i pogoń za jak najświeższymi newsami sprawiają, że fotograf olimpijski nie ma łatwego życia. Bywają sytuację, kiedy cała selekcja, obróbka i wysłanie zdjęć do redakcji muszą zamknąć się w 15 minutach. Jak pracować w takim zawrotnym tempie? Zdradza to fotograf olimpijski Jeff Cable.

Fotograf na swoim blogu opowiada o tym, jak jego praca zmieniała się w ciągu ostatniej dekady. Kiedy po raz pierwszy fotografował Igrzyska Olimpijskie, jego kontrakt pozwalał na przygotowanie i oddanie zdjęć w 12 godzin po wydarzeniu. Podczas letnich igrzysk olimpijskich w Londynie, czas ten skrócił się do 2 godzin. To jednak nic w porównaniu do tegorocznych igrzysk w Soczi - tutaj fotograf musiał oddać zdjęcia po każdej przerwie w grze!

Fot. Jeff Cable
Fot. Jeff Cable

W praktyce daje to już nie godziny, a minuty. Podczas przerwy między kolejnymi tercjami hokeja, fotograf ma równo kwadrans na przygotowanie zdjęć i przesłanie ich do swojej agencji.

Fotograf w 15 minut musi przenieść zdjęcia na dysk twardy komputera, przeprowadzić ich selekcję, następnie obrobić wybrane zdjęcia, zmniejszyć je do internetowego rozmiaru, odpowiednio otagować i opisać, po czym wysłać je na serwer agencji.

Jak skurczyć kilka godzin do jednego kwadransa? Piętnastominutowy deadline wymaga ogromnego skupienia i doświadczenia. Nie ma tu miejsca na żadne pomyłki. Sprzęt musi działać niezawodnie, a workflow fotografa musi być dopracowany i opanowany do granic możliwości. Liczy się każda sekunda, dlatego fotograf musi zadbać nawet o tak banalną rzecz, jak ultraszybki czytnik kart pamięci.

W każdej przerwie fotograf musi przenieść na dysk setki, jeśli nie tysiące zdjęć, z których wszystkie to duże pliki RAW, powstałe w aparacie Canon EOS 1DX. W tym celu Jeff Cable używa najszybszych na rynku kart pamięci Compact Flash 1066x (transfer z szybkością 160 MB/s), oraz czytnika USB 3.0, który zapewnia dodatkowe cenne sekundy pracy. Zdjęcia trafiają do komputera Apple Macbook Pro Retina wyposażonego w dysk SSD.

Równie ważna jak sprzęt jest także automatyzacja pracy

Fot. Jeff Cable
Fot. Jeff Cable

Fotograf korzysta z programu Photo Mechanic do selekcji i zarządzania zdjęciami, oraz z Photoshopa do obróbki zdjęć. W momencie kiedy Jeff słyszy sygnał oznajmiający przerwę, wyciąga z aparatu kartę pamięci i przekłada ją do czytnika. Następnie Photo Matic pyta go o folder i dane IPTC. Fotograf wskazuje wcześniej utworzony folder (nazwa to coś w rodzaju „20140212_Hockey_USA_vs_Canada_Women”) i wprowadza dane IPTC (są to metadane zapisywane w zdjęciu). Zdjęcia zaczynają się zgrywać, a fotograf już w tym momencie wyszukuje najlepsze kadry i oznacza je kolorowymi tagami, które pozwalają na szybkie odflitrowanie najlepszych zdjęć. Kiedy zdjęcia kończą się przenosić na dysk, cała selekcja jest już zazwyczaj przeprowadzona.

Kolejny etap do obróbka. Najlepsze zdjęcia trafiają do Photoshopa, gdzie fotograf dokonuje tylko szybkiej, globalnej obróbki. Kluczem do sukcesu jest dobranie jak najlepszych parametrów już w trakcie wykonywania zdjęć, aby pracy w programie było jak najmniej. Korekcja ogranicza się do zmian ekspozycji, kontrastu i do przycięcia kadru. Następnie zdjęcia zapisywane się z przedrostkiem „Edit_”. To jednak nie koniec – fotograf musi jeszcze opisać fotografie. Do tego celu wykorzystuje przygotowane wcześniej akcje w Photo Mechanic. Wystarczy, że w programie wpisze tag "/26w/", a program automatycznie podpisze zdjęcie jako "USA Hockey's KENDALL COYNE (#26)". Kolejna akcja Photo Mechanica zmniejsza zdjęcia, a ostatnie kliknięcie wysyła je na zapamiętany w programie serwer FTP agencji.

Gotowe zdjęcie są opublikowane na stronach agencji i na stronie USA Hockey Olympic  jeszcze przed zakończeniem przerwy w grze.

Warunki na miarę naszych czasów

Dzięki takiej pracy możemy oglądać rewelacyjne fotografie właściwie w czasie rzeczywistym, jeszcze w trakcie trwania wydarzenia sportowego. Na co dzień nie zastanawiamy się nad ogromem pracy, jaka musi być wykonana, abyśmy mogli zobaczyć w każdej chwili najnowsze zdjęcia.

Polska zdobyła złoto? Zdarzył się wypadek? Nieważne co się dzieje – możemy mieć pewność, że zobaczymy relację z tego wydarzenia natychmiast.

Zdjęcie Hockey player shoots the puck and attacks pochodzi z serwisu Shutterstock.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst