ROZDAJEMY SPRZĘTY!
Rotated image 1Image 2Rotated image 3Image 4Image 4
Close small
REKLAMA

Na WordPressie można zarobić - relacja z konferencji Word Camp Gdańsk 2012

Moda na konferencje w Polsce nie mija. Niektórym osobom z pewnością zaczyna brakować czasu na to, by odwiedzać te najciekawsze, ale na szczęście czasem trafi się tak, że dwa ciekawe wydarzenia następują dzień po dniu w tym samym mieście. Tak było z WordCamp’em w Gdańsku i Blog Forum. O Blog Forum już pisałem, teraz pora przyjrzeć się temu co działo się na konferencji tworzonej dla ludzi związanych z WordPressem.

18.10.2012 14.01
Na WordPressie można zarobić - relacja z konferencji Word Camp Gdańsk 2012
REKLAMA
REKLAMA

Wbrew pozorom, również tutaj nie zabrakło różnego rodzaju smaczków i ciekawostek. Dowód? Konferencja odbyła się na terenie legendarnej Stoczni Gdańskiej. To właśnie tutaj Lech Wałęsa z resztą portowców rozpoczął strajk, który był początkiem końca komunizmu w Polsce. Co jeszcze ciekawsze, prezentacje uczestników momentami przypominały przemówienia wygłaszane podczas strajku, gdyż odbywały się prawdopodobnie z tej samej mównicy, z tego samego miejsca, w którym wiele razy stał były Prezydent Polski. Nie wiem, na ile jest prawdy w tym co piszę, nie chcę przekłamywać historii, opisuje tylko wrażenia i puszczam wodzę fantazji.

word-camp-gdansk2012-1
word-camp-gdansk2012-5

Konferencja, mimo iż zorganizowana z dużo mniejszym rozmachem niż Blog Forum, była naprawdę bardzo ciekawa - dużo mięsa, merytorcznych prezentacji i mimo że niektórzy prelegenci charyzmą nie grzeszyli, to słuchało się ich z zaciekawieniem. Z ręką na sercu mogą powiedzieć, że Word Camp w Gdańsku był pierwszą konferencją, z której wyszedłem mądrzejszy o kilka wiader wiedzy. Świetną prezentacje miał Marcin Pietrzak z NextWeb Media, dużo ciekawych informacji przekazał również Dyrektor Działu IT w Onet.pl Marek Kowal. To właśnie od tego drugiego dżentelmena dowiedzieliśmy się, że Onet migruje swoje blogi na platformę WordPress, a cały proces mimo sporej ilości pracy jest na poziomie 50% zaawansowania. Oprócz tego Marek nie bał się niewygodnych pytań na temat reakcji nowych użytkowników na nową platformę. Z jego słów wynika, że cała operacja przypadła osobom prowadzącym blogi na Onecie do gustu. A nowa platforma, dzięki nowym funkcjonalnościom cieszy się sporym powodzeniem.

word-camp-gdansk2012-3

Dowiedzieliśmy się też, że Onet będzie kierował swoje kroki w kierunku rozwoju vlogów, aplikacji mobilnych, a oferowane przez platformę skórki tworzone będą w myśl zasady “responsive web design”. Dodatkowo Onet planuje stworzyć własną platformę blogową również do zastosowań komercyjnych. Dla przykładu, jeżeli jakaś firma będzie zainteresowana uruchomieniem bloga z gwarancją dotarcia do określonej liczby użytkownik, nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystała z oferty Onetu.

word-camp-gdansk2012-2

Ciekawych tematów było zresztą na konferencji bez liku. Ich lista robi wrażenie, ale w związku z tym, że są to tematy typowo techniczne, to pozwolę sobie je ominąć i przejść do kolejnej ciekawostki, która chyba najmocniej rzuciła się w oczy. Może nie tyle jednej ciekawostki, co dwóch. Pierwsza - czy na WordPressie można zarobić?

word-camp-gdansk2012-4

Okazuje się, że tak i to bardzo dobrze. Konrad Karpieszuk tuż przed konferencją zrobił ankietę, w której anonimowo zapytał developerów WordPressa o to, ile miesięcznie zarabiają. W stawce w znalazły się osoby zarabiające 1000 zł miesięcznie, ale była też taka, która zarabia 20 tysięcy złotych miesięcznie. Średnia zarobków oscyluje w okolicach 4 tysięcy złotych miesięcznie. Jeżeli chcecie zatrudnić specjalistów od WordPressa, to miejcie to na uwadze.

word-camp-gdansk2012-6

Druga ciekawostka już na sam koniec - czy na tworzeniu wtyczek do WordPressa można zarobić? Zdecydowanie tak! Co więcej, można zarobić tworząc i wspierając tylko jedną wtyczkę. Wiele na ten temat mógłby powiedzieć Łukasz Więcek z Majsterkowo.pl. Niestety nie dał się pociągnąć za język i nie powiedział ile dotychczas na swojej jednej wtyczce zarobił. Pozostaje domyślać się ile faktycznie taki biznes przynosi przychodów. Łukasz tajemniczo stwierdził tylko, że “można z tego żyć”. Jak dobrze i czy naprawdę? To pozostaje słodką tajemnicą majsterkowicza z Zielonej Góry.

REKLAMA

Reasumując. Warto było wybrać się do Gdańska.

Zdjęcia: Wojtek Równanek, własne

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA