REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Box trafia na Windows Phone 7, staje się ciekawą alternatywą dla SkyDrive'a

24.07.2012
21:14
box windows phone
REKLAMA
REKLAMA

Twórcy e-dysków niechętnym wzrokiem patrzą na Windows Phone 7. System ten ma dla niektórych zbyt mały udział na rynku smartfonów, by inwestycja była opłacalna, na dodatek jest już zintegrowany ze SkyDrive’em. Brak zainteresowania wykorzystać chce Box.

Używając Windows Phone 7 można powiedzieć, że jesteśmy skazani na SkyDrive’a. Co prawda system ten nie zabrania korzystać z rozwiązań konkurencji, ale stwarza pewne problemy. Po pierwsze, sam interfejs systemu jest pięknie zintegrowany ze SkyDrive’em i pod tym kątem ma zamknięte API. Oznacza to, że twórcy konkurencyjnych rozwiązań nie mogą dodać do menu kontekstowego „udostępnij na Dropbox” (przykładowo) zamiast na e-dysku Microsoftu. Na dodatek Windows Phone to wciąż margines rynkowy, więc opracowanie i utrzymanie aplikacji często jest nieopłacalne.

Istnieją jednak nieoficjalne aplikacje, ale te również są ograniczane możliwościami API, jakie proponują twórcy e-dysków. Jest wiele nieoficjalnych klientów Dropboxa, nie ma za to ani jednego dla Dysku Google. Jest jednak firma, która postanowiła spróbować swoich sił i zaproponować kilku milionom użytkowników Windows Phone oficjalną alternatywę dla SkyDrive. A jest nią Box.

Box kilka miesięcy temu zrobił wokół siebie niemałe zamieszanie, proponując bardzo atrakcyjne warunki cenowe. Niejako z konieczności: na rynku są albo e-dyski ściśle zintegrowane z resztą ekosystemu (jak Dysk Google czy SkyDrive), albo już o ugruntowanej pozycji (jak DropBox). Box istnieje co prawda od wielu lat, ale nigdy nie zdobył większej popularności. „Tanio a dużo” okazało się strzałem w dziesiątkę. Dziś box chwali się 11 milionami użytkowników.

Box postanowił nie wydawać byle jakiego zapełniacza, byle tylko być obecnym na Windows Phone Marketplace. Poprosił Microsoft o pomoc przy pracy nad aplikacją, a ten się zgodził. W efekcie mamy bardzo udany produkt dla Windows Phone 7 i zapowiedź aplikacji dla Windows 8 i Windows Phone 8.

Możliwości Boxa, jeśli chodzi o sam interfejs aplikacji, są chyba nawet większe niż oficjalnej aplikacji Microsoft SkyDrive. Program umożliwia hurtowy upload plików z telefonu, udostępnianie plików w formie linka za pomocą jednej czynności palcem, komentowanie udostępnionych treści i kompleksową wyszukiwarkę. Aplikacja też umożliwia ochronę hasłem oraz przypinanie poszczególnych elementów jako kafelek na pulpicie.

Box postarał się też o promocję. Zawarł sojusz z Qualcommem, co ma zaowocować preinstalowaną aplikacją na smartfonach z Windows Phone i Androidem w przyszłości, a przynajmniej na tych modelach, które są napędzane przez układy Snapdragon.

Boxowi muszę pogratulować. Aplikacja faktycznie nie jest bylejaka. Działa płynnie, jest ładna i wygodna. Na dodatek ceny są atrakcyjne. Ja już zbyt mocno związałem się ze SkyDrivem, by nawet rozważać przesiadk, ale wydaje mi się, że wielu z was, użytkowników Windows Phone, ta oferta może przypaść do gustu. Box dostępny jest również dla Androida i iOS-a, a warto przypomnieć, że SkyDrive wciąż nie doczekał się oficjalnej aplikacji na system Google’a.

Maciek Gajewski jest dziennikarzem, współprowadzi dział aktualności na Chip.pl, gdzie również prowadzi swojego autorskiego bloga.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA