Tech

Home Theater PC - pierwszy pecet, który umarł

Picture of the author

Home Theater Personal Computer na dobre swoją karierę rozpoczął w 2002 roku wraz z premierą Windows Media Center. Dzięki nakładce na system Windows, dodatkowemu pilotowi oraz obudowie przypominającej sprzęt HiFi komputer PC miał wejść do domowego salonu. Dziś w tym sektorze pecetów widać największą kanibalizację za sprawą urządzeń określanych jako post-PC.

Microsoft zupełnie nie rozwija aplikacji Windows Media Center (w Windows 8 ma pozostać niezmieniona), a Apple pozbywa się łatwego dostępu do Front Row w Lionie. Twórcy aplikacji zewnętrznych też przestają skupiać się na odtwarzaczach – tworzą programy, w których komputer jest tylko serwerem multimediów.

HTPC był rozwiązaniem jeszcze sprzed ery wszechobecnego HD i cyfrowej telewizji. Windows Media Center skupiał się na oferowaniu prostego dostępu do funkcji karty telewizyjnej w połączeniu z dostępem do DVD oraz innych multimediów zgromadzonych na dysku. Apple wciąż posiada w swojej ofercie Maca Mini, co prawda posiadającego HDMI, ale już nie posiadającego napędu DVD, ani tym bardziej Blu-ray. Do bogatej biblioteki filmów i muzyki z iTunes Store dedykowany jest Apple TV za 99$.

Odtwarzacze multimediów innych producentów również są znacznie tańsze od tradycyjnych komputerów, a korzystanie z nich jest znacznie bardziej intuicyjne niż z klasycznego komputera z nakładką. Co więcej, same telewizory Smart TV potrafią to samo co aplikacje Windows Media Center: posiadają przeglądarki www, dedykowane aplikację, nagrywają programy, posiadają EPG, itd.

Home Theater PC nie zrobił nigdy wielkiej kariery w naszym kraju, przede wszystkim ze względu na ceny. Pięć lat temu Vobis oferował swój media center z Pentium 4 3Ghz, 1GB pamięci ram, 400GB dyskiem i kartą graficzną Nvidia GeForce 6600 w stylowej obudowie z 4599zł! Dziś co prawda nawet Maka Mini kupimy taniej, ale same obudowy do wydajnych HTPC na Allegro są droższe od kombajnów multimedialnych.

Śmierć pecetów w wielu aspektach naszego cyfrowego życia jest nieunikniona: tablety wypychają netbooki a set-top-boxy  – Home theater PC. Coraz częściej zwykły tradycyjny stacjonarny komputer klasy PC staje się jedynie domowym serwerem dla pozostałych urządzeń. Jednak i to wkrótce może się zmienić – duże dyski sieciowe zaczynają mieć również mini systemy operacyjne i można je swobodnie kontrolować z poziomu tabletu czy smartfona. Klasyczny pecet wraca tam skąd do naszych domów przyszedł – do biurek, gdzie jeszcze często jest nie do zastąpienia.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst