REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Harry Potter na iPadzie

31.03.2010
13:19
REKLAMA
REKLAMA

Pisząc w artykule dla „Newsweeka”, że wczesne koncepty wydań na iPada magazynów „Wired” oraz „Sports Illustrated” przypominają znane z filmów o Harrym Potterze gazety z ruchomymi zdjęciami nie przypuszczałem, że niedługo później okaże się, że Harry Potter potrzebuje iPada?

Wydawnictwo Bloomsbury, ktore dzierży prawa wydawnicze do sagi o dziecęcym czarodzieju zmaga się z dużymi spadkami przychodów – 35% rok do roku. Autorka najważniejszych w XXI wieku serii książek JK Rowling nie napisała nowej części przygód, więc sprzedaż wydawnictwa dramatycznie spadła. Bloomsbury ma jednak plan ratowania obrotów, który związany jest? z iPadem. Ogłaszając wyniki szef wydawnictwa Nigel Newton poinformował, że w ramach strategii mającej na celu tchnięcie nowego życia w sprzedaż książek o Harrym Potterze zyskają one nowe okładki i pojawi się wersja na iPada (kiedy tenże pojawi się w Wielkiej Brytanii).

Harry Potter na iPadzie może być świetną transakcją wiązaną (lub cross-promocją jak kto woli) – wydawnictwo spróbuje sobie podreperować cierpiące finanse, a Apple zyska swoiste potwierdzenie wiarygodności dla swojego nowego gadżetu. Zresztą patrząc na to, jak spektakularne są koncepty wydań e-prasy, czy e-książek można wyobrazić sobie jak zapierający dech w piersiach mógłby być Harry Potter na iPadzie. Ta postać to żyła złota nie tylko dla wydawnictwa, ale także dla Hollywood kręcącego o nim filmy, jak i producentów gier komputerowych. iPad miałby szansę scalić wszystkie te elementy w jedne wspaniałe doznanie.

Na kilka dni przed premierą iPada wiadomo, że w iBooks – nowym sklepie Apple’a z e-książkami na iPada – pojawią się tytuły największych wydawnictw, a wśród nich: Penguin, HarperCollins, Macmillan, Simon & Schuster i Hachette. Nie będzie najprawdopodobniej innego potentata – Random House. Angielskie wydawnictwo Bloomsbury, które planuje umieścić Harry’ego Pottera w iBooks, ma już doświadczenie w sprzedawaniu e-książek, gdyż jest obecne na Amazon Kindle.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA