REKLAMA

Mocny list ponad 200 artystów i gwiazd. "To atak na ludzką kreatywność"

Po aktorach i pracownikach branży filmowej przyszedł czas na artystów muzycznych. Ponad 200 z największych gwiazd muzyki podpisało list, w którym wzywają do "zaprzestania wykorzystywania sztucznej inteligencji do naruszania i dewaluowania praw artystów".

03.04.2024 18.31
Mocny list ponad 200 artystów i gwiazd. "To atak na ludzką kreatywność"
REKLAMA

W zeszłym roku mieliśmy do czynienia z największym w historii Hollywood strajkiem aktorów i pracowników branży filmowej, którzy protestowali przeciwko skanowaniu aktorów przez AI i wykorzystywania deepfejków w rolach drugoplanowych. Aktorzy za skan otrzymywaliby wynagrodzenie jak za jeden dzień na planie, a firmy miały posiadać prawa do ich wizerunku na wieczność.

Teraz podobnego działania wyrażającego sprzeciw wobec wykorzystania generatywnej AI podjęli się przedstawiciele branży muzycznej.

REKLAMA

Gwiazdy muzyki mówią "dość" tworzeniu muzyki i parodii za pomocą sztucznej inteligencji

Ponad 200 artystów branży muzycznej - w tym Billie Eilish, Nicki Minaj, Stevie Wonder czy Katy Perry - podpisało list otwarty do "twórców sztucznej inteligencji, firm technologicznych, platform i cyfrowych serwisów muzycznych do "zaprzestania wykorzystywania sztucznej inteligencji (AI) do naruszania i dewaluowania praw artystów".

Jak informuje serwis Variety, list, którego inicjatorem jest organizacja non-profit Artist Rights Alliance (ARA) adresuje zarówno problem deepfejków i klonowania głosu, jak i obecnego trendu na wykorzystywanie głosu gwiazd do parodiowania i tworzenia muzyki. Mowa tu o tworach takich jak nowy utwór od Drake'a i The Weekend, czy liczne parodie pokroju Kubusia Puchatka śpiewającego utwory Eminema.

Pracujący muzycy już teraz z trudem wiążą koniec z końcem w świecie streamingu, a teraz mają dodatkowe obciążenie, próbując konkurować z zalewem dźwięku generowanego przez sztuczną inteligencję. Nieetyczne wykorzystanie generatywnej sztucznej inteligencji do zastąpienia ludzkich artystów zdewaluuje cały ekosystem muzyczny - zarówno dla artystów, jak i fanów

Wyjaśnia Jen Jacobsen, dyrektor wykonawczy ARA

Jak możemy przeczytać w liście, artyści "muszą chronić się przed drapieżnym wykorzystaniem sztucznej inteligencji do kradzieży głosów i podobizn profesjonalnych artystów, naruszania praw twórców i niszczenia ekosystemu muzycznego". Sygnatariusze wzywają wszystkie cyfrowe platformy muzyczne i usługi oparte na muzyce do "zobowiązania się, że nie będą opracowywać ani wdrażać technologii generowania muzyki, treści lub narzędzi opartych na sztucznej inteligencji, które podważają lub zastępują ludzki kunszt autorów piosenek i artystów lub odmawiają im uczciwego wynagrodzenia za ich pracę".

Jednocześnie w treści listu zauważono, że przy odpowiedzialnym użyciu sztuczna inteligencja "może wesprzeć ludzką kreatywność", lecz "niektóre platformy i twórcy sztucznej inteligencji wykorzystują tę technologię do sabotowania kreatywności i osłabiania artystów, autorów piosenek, muzyków i właścicieli praw".

REKLAMA

Więcej na temat sztucznej inteligencji:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA