REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Przygotuj się na przełom. W 2024 r. ludzie zrobią w kosmosie niesamowite rzeczy

Kosmos fascynuje ludzkość od zarania dziejów. Niebo pełne gwiazd, planet i księżyców budziło ciekawość, podziw i pragnienie poznania. Dzięki nauce i technice człowiek zdołał wyjść poza granice swojej planety i rozpoczął poznawanie wszechświata. W 2024 r. wiele agencji kosmicznych planuje wysłać ambitne i innowacyjne misje, które mają na celu zgłębić wiedzę o naszym Układzie Słonecznym i jego ciałach niebieskich. Oto pięć najważniejszych z nich.

09.11.2023
14:44
Misje kosmiczne
REKLAMA

Artemis II - wreszcie wracamy na orbitę Księżyca

REKLAMA

Przygotujcie masę popcornu, ulubione napoje i szykujcie się na nieziemskie widoki. Artemis II to z pewnością hit roku 2024 i numer jeden wśród misji, na jakie czekamy w przyszłych miesiącach. To druga zaplanowana misja programu Artemis, prowadzonego przez NASA. Program Artemis ma na celu ponowne wysłanie ludzi na Księżyc. Misja Artemis II będzie pierwszą załogową misją statku kosmicznego Orion, który ma być wystrzelony rakietą Space Launch System (SLS) w listopadzie 2024 r. Czterech astronautów ma przelecieć nad Księżycem i powrócić na Ziemię i będzie to pierwsza załogowa misja poza niską orbitą okołoziemską od czasu Apollo 17 w 1972 r. 

 class="wp-image-4155734"
Załogowy statek kosmiczny Orion należący do NASA podczas przelotu nad Księżycem (wizualizacja)

Misja Artemis II ma na celu przetestować systemy i możliwości statku Orion, który ma być używany do przyszłych misji księżycowych. Załoga będzie wykonywać różne eksperymenty i obserwacje naukowe, a także sprawdzać systemy podtrzymywania życia i komunikacji. 

Więcej o niezwykłych misjach kosmicznych przeczytasz na Spider`s Web:

Martian Moons eXploration (MMX) - sięgnąć księżyców Marsa

MMX to robotyczna sonda kosmiczna, która ma zostać wystrzelona we wrześniu 2024 r. przez Japońską Agencję Eksploracji Kosmicznej (JAXA). Przed sondą ważna i brawurowa misja. Ma ona zabrać pierwsze próbki z największego księżyca Marsa, Fobosa.  Sonda ta ma wylądować i zebrać z niego próbki, a także wykonać obserwacje z bliska drugiego księżyca, Deimosa, a także monitorować klimat Marsa. Misja ta ma dostarczyć kluczowych informacji, które pomogą ustalić, czy księżyce marsjańskie są przechwyconymi planetoidami, czy wynikiem uderzenia większego ciała w Marsa.

 class="wp-image-4155593"
Artystyczna wizja japońskiego statku kosmicznego Mars Moons eXploration (MMX) i księżyców Marsa, Fobosa i Deimosa.

Sonda MMX będzie składać się z trzech modułów: napędowego, badawczego i powrotnego. Moduł napędowy będzie odpowiadał za wejście na orbitę wokół Marsa i manewrowanie sondą. Moduł badawczy będzie zawierał dziewięć instrumentów naukowych, wykonujących pomiary oraz zdjęcia Fobosa i Deimosa. Moduł powrotny posłuży do przechowywania zebranych próbek i dostarczy je na Ziemię w lipcu 2029 r. 

Europa Clipper - w poszukiwaniu życia w kosmosie

Europa Clipper to międzyplanetarna sonda kosmiczna, która ma zostać wystrzelona 10 października 2024 r. przez NASA, aby zbadać księżyc Jowisza, Europę. Ta misja powinna zainteresować wszystkich, którzy lubią informacje o poszukiwaniu pozaziemskiego życia. Sonda ta ma być wyposażona w dziewięć instrumentów naukowych, które mają na celu zbadać lodową skorupę Europy i wykryć podpowierzchniowe zbiorniki ciekłej wody, a także określić interakcje między skorupą a ukrytym pod nią wewnętrznym oceanem słonej wody. Wiedza ta jest niezbędna dla określenia, czy panujące tam warunki pozwalają na istnienie życia.

 class="wp-image-4155605"
Artystyczna wizja sondy Europa Clipper

Europa Clipper ma wykonać 45 bliskich przelotów nad powierzchnią Europy, zbliżając się nawet na 25–100 km do powierzchni księżyca. Sonda ta ma sporządzić szczegółową mapę geologiczną Europy, określić dokładnie skład powierzchni i prześwietlić lód z użyciem radaru. Instrumenty sondy pozwolą zbadać cząsteczki cienkiej atmosfery Europy, być może także cząstki wyrzucane przez gejzery księżyca, oraz jego pole magnetyczne. Drugorzędnym celem jest wskazanie miejsca dla potencjalnego przyszłego lądownika.

Europa Clipper wykorzysta asystę grawitacyjną Marsa w lutym 2025 r. i Ziemi w grudniu 2026 r., zanim dotrze do Europy w kwietniu 2030 r.

Chang’e 6 - na Księżyc i z powrotem po kamienie

Chang’e 6 to planowana chińska misja kosmiczna, która ma zostać wystrzelona w maju 2024 r. To kolejna gratka dla miłośników naszego naturalnego satelity. Misja ta ma na celu pozyskać pierwsze w historii próbki gleby i skał z ciemnej strony Księżyca i dostarczyć je na Ziemię. Główna faza misji potrwa około 53 dni. Podobnie jak jej poprzedniczki, sonda ta jest nazwana na cześć chińskiej bogini Księżyca, Chang’e.

 class="wp-image-4155635"
Tak będzie wyglądać lądownik Chang’e 6

Chang’e 6 została zbudowana jako kopia Chang’e 5, która w 2020 r. zebrała ponad 1,73 kg materiału z północnej półkuli Księżyca. Misja Chang’e 6 ma na celu wylądować i zebrać materiał z południowej półkuli Księżyca. Chang’e 6 ma badać teren większego krateru uderzeniowego nazywanego Basen Biegun Południowy-Aitken. Chińscy naukowcy nie ukrywają nadziei, że próbki tam zebrane mogą zawierać materiał z płaszcza księżycowego. Lądownik misji ma zebrać do 2 kg skał z powierzchni Srebrnego Globu.

Hera - misja obrony planetarnej

Hera to planowana europejska misja kosmiczna, która ma zostać wystrzelona w 2024 r. przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Jeśli obawiasz się, że pewnego dnia w Ziemię uderzyć może planetoida, to misja ta powinna cię zaciekawić. Hera ma na celu zwiększyć naszą wiedzę o planetoidach i ich zagrożeniu dla Ziemi, a także przetestować technologie i techniki potrzebne do przyszłych misji niszczenia planetoid.

 class="wp-image-4155665"
Tak ma wyglądać sonda Hera badająca Didymosa

Hera jest częścią międzynarodowego projektu o nazwie Asteroid Impact and Deflection Assessment (AIDA), który ma na celu zbadać, jak zmienić kurs asteroidy, która mogłaby uderzyć w Ziemię. Projekt ten składa się z dwóch misji: DART (Double Asteroid Redirection Test) prowadzonej przez NASA i Hera. Głównym celem misji Hera jest zbadanie układu podwójnego planetoid Didymos, w który w 2022 r. uderzyła sonda DART.

REKLAMA

Hera zostanie wyposażona w cztery instrumenty naukowe, które mają na celu zbadać skład, strukturę, morfologię i dynamikę systemu podwójnego asteroid. Sonda ta ma również zabrać ze sobą dwa małe satelity, aby zbadać planetoidy z jeszcze bliższej odległości. Głównym zadaniem jest dotrzeć do systemu Didymos w 2027 r. i spędzić tam sześć miesięcy, wykonując różne manewry i obserwacje.

Tych pięć misji kosmicznych w 2024 r. to tylko niektóre z wielu, które mają poszerzyć naszą wiedzę i zrozumienie kosmosu. Każda z nich ma swoje własne cele i wyzwania, ale wszystkim przyświeca jedna myśl: odkrywać i badać niezwykłe światy, które kryją się poza naszą planetą. Zapraszamy do śledzenia ich postępów i wyników, które z pewnością będą fascynujące i inspirujące.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA