REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

AMD Ryzen 7000 mogą się zapalić. Jeśli masz taki procesor, zaktualizuj BIOS

Nowe procesory AMD Ryzen 7000X3D z dodatkową pamięcią 3D V-Cache nie są pozbawione problemów i mogą się nawet zapalić. AMD postanowiło wydać oficjalne oświadczenie w tej kwestii. Co radzi producent?

27.04.2023
19:31
amd-ryzen-7000-procesory-specyfikacja-cena-cpu
REKLAMA

W sieci od jakiegoś czasu pojawiają się opisy przypadków, w których najnowsze procesory AMD Ryzen 7000X3D wyposażone w pamięci 3D V-Cache ulegają uszkodzeniu. W niektórych są to przepalenia gniazda AM5 i samego układu, a są takie, gdzie całe układy ulegają stopieniu się, lecz niezależnie od stopnia usterki, czipy umierają. AMD jednak chce nieco ostudzić sytuację, wydając nowe oświadczenie w tej sprawie.

REKLAMA

Procesory AMD Ryzen 7000 palą się. Aktualizacja BIOS powinna rozwiązać problem

Przez ostatnie dni wiele producentów płyt głównych postanowiło udostępnić nowe wersji BIOS dla swoich urządzeń, po doniesieniach o palących się procesorach z serii Ryzen 7000X3D, lecz sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana. Problem dotyka również zwykłych układów Ryzen 7000, lecz w obu przypadkach uszkodzenie wynika z nadmiernego poboru energii elektrycznej.

Na ten moment tak naprawdę nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje, lecz cała sprawa najprawdopodobniej leży w RAM. Za jednego z winowajców podaje się tu bowiem profil AMD EXPO umożliwiający automatyczne podkręcanie pamięci operacyjnej DDR5, który ma również zwiększyć napięcie procesora do wartości niebezpiecznych dla układu. A zwiększenie napięcia w najgorszym wypadku może spowodować spaleniem się procesora.

AMD z jednej strony uspokaja, lecz z drugiej odpowiedź nie serwuje jednoznacznej przyczyny i rozwiązania problemu. Nowe BIOS-y mają blokować napięcie układów Ryzen 7000 do wartości 1,3 V, co powinno rozwiązać sytuację. Producent zaleca wszystkim posiadaczom omawianych procesorów aktualizacje do najnowszej wersji BIOS płyt głównych.

Te powinny być dostępne do pobrania maksymalnie w ciągu kilku dni, a więc jeśli korzystasz z komputera bazującego na desktopowym układzie Zen 4, dla własnego bezpieczeństwa wykonaj aktualizację.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA