REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Habitat do kosmosu zaprojektowany przez młodzież stanął w duńskim parku

W niezbyt odległej przyszłości, kiedy to ludzie zaczną regularnie przemieszczać się w przestrzeni międzyplanetarnej, znacząco wzrośnie zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu architektury i budownictwa kosmicznego. Duńska firma SAGA Space Architects już teraz szuka talentów w tej dziedzinie wśród młodych ludzi.

25.07.2022
10:25
habitat saga
REKLAMA

Specjaliści z SAGA Space Architects we współpracy z dziećmi w wieku szkolnym (6-18 lat) uczęszczającymi do szwajcarskiego Institut auf dem Rosenberg przez kilka ostatnich lat pracowali nad stworzeniem prototypu habitatu kosmicznego dla astronautów zmierzających na Księżyc i na Marsa na pokładzie Starshipa. Opracowany wspólnymi siłami habitat ma takie wymiary, aby mógł być w całości transportowany w luku bagażowym Starshipa.

REKLAMA
 class="wp-image-2273751"

Co ważne, cały projekt nie zakończył się jedynie na powstaniu wizualizacji. Innowacyjny habitat, w którym astronauci mogliby mieszkać i pracować został wydrukowany i umieszczony na wystawie w szwajcarskim parku eksperymentalnym, w którym można go podziwiać od 20 lipca.

Siedmiometrowa skorupa z polimerów

 class="wp-image-2273754"

W najbliższych latach uczestnicy projektu będą wykańczali wysoki na siedem metrów, trzypoziomowy habitat wydrukowany z polimerów. Celem projektu jest uświadomienie jego uczestnikom zagadnień i wyzwań stojących przed eksploratorami kosmosu w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Owe wyzwania z jednej strony obejmują materiały, z jakich będą powstawały przestrzenie mieszkalne dla astronautów na innych globach, a z drugiej jak najbardziej wydajne wykorzystanie ograniczonej przestrzeni, w których astronauci będą musieli przebywać przez całe miesiące. Z tego też powodu teraz uczestniczy projektu będą zastanawiali się, w co wyposażyć taki habitat: od osprzętu, przez oprogramowanie, systemy kontroli misji, po systemy rozrywki pozwalające zrelaksować się astronautom w bardzo nieprzyjaznym dla nich miejscu.

Warto tutaj przypomnieć, że nie jest to pierwszy tego typu habitat zbudowany przez SAGA Space Architects. Już rok temu firma zaprojektowała i wybudowała przenośny składany habitat księżycowy, który w ramach misji LUNARK następnie przetransportowano na północ Grenlandii, gdzie jego architekci spędzili w nim 61 dni, dowodząc, że nadaje się on do pracy i życia w naprawdę nieprzyjaznych warunkach atmosferycznych.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA