REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Zobacz potężny głaz spływający rzeką lawy po zboczu wulkanu Cumbre Vieja

Erupcja wulkanu Cumbre Vieja zdaje się nie mieć końca. Wulkan, który wyszedł z trwającego od pięćdziesięciu lat stanu uśpienia w dniu 19 września, wciąż wyrzuca ze swego wnętrza lawę, która wydostaje się z wierzchołka poprzez powstające co i rusz nowe otwory w zboczu. W efekcie niektóre miejscowości w otoczeniu wulkanu były już ewakuowane trzykrotnie w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Na najnowszym nagraniu opublikowanym przez hiszpański Instytut Geologii i Górnictwa po raz kolejny zarejestrowano potężne bloki skalne spływające rzeką lawy ze zboczy wulkanu.

06.12.2021
10:25
wulkan
REKLAMA

Takie nagrania w przypadku wulkanu Cumbre Vieja w ostatnich miesiącach nie należą do rzadkości. Już w październiku Instytut publikował nagrania, na których pojawiały się bloki skalne o wysokości trzypiętrowego budynku, sunące powoli po rozpalonej rzece lawy.

REKLAMA

Także i teraz udało się zarejestrować spływ potężnego, rozpalonego bloku skalnego po zboczu wulkanu Cumbre Vieja w kierunku La Palmy.

REKLAMA

W piątek 3 grudnia potężny strumień lawy dotarł z wulkanu Cumbre Vieja do miejscowości La Laguna, prowokując trzecią już ewakuację mieszkańców z okolicy. Pogarszająca się sytuacja jest skutkiem pojawienia się nowych dwóch otworów w wulkanie, którymi zaczęła wypływać lawa.

Bilans strat powstałych w wyniku trwającej już ponad trzy miesiące erupcji wulkanu Cumbre Vieja bezustannie rośnie. Jak dotąd lawą pokrytych zostało ponad 1100 hektarów lądu, na którym zniszczonych zostało 2700 budynków.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA