1. SPIDER'S WEB
  2. Nauka

Zobacz potężny głaz spływający rzeką lawy po zboczu wulkanu Cumbre Vieja

Erupcja wulkanu Cumbre Vieja zdaje się nie mieć końca. Wulkan, który wyszedł z trwającego od pięćdziesięciu lat stanu uśpienia w dniu 19 września, wciąż wyrzuca ze swego wnętrza lawę, która wydostaje się z wierzchołka poprzez powstające co i rusz nowe otwory w zboczu. W efekcie niektóre miejscowości w otoczeniu wulkanu były już ewakuowane trzykrotnie w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Na najnowszym nagraniu opublikowanym przez hiszpański Instytut Geologii i Górnictwa po raz kolejny zarejestrowano potężne bloki skalne spływające rzeką lawy ze zboczy wulkanu.

wulkan

Takie nagrania w przypadku wulkanu Cumbre Vieja w ostatnich miesiącach nie należą do rzadkości. Już w październiku Instytut publikował nagrania, na których pojawiały się bloki skalne o wysokości trzypiętrowego budynku, sunące powoli po rozpalonej rzece lawy.

Także i teraz udało się zarejestrować spływ potężnego, rozpalonego bloku skalnego po zboczu wulkanu Cumbre Vieja w kierunku La Palmy.

W piątek 3 grudnia potężny strumień lawy dotarł z wulkanu Cumbre Vieja do miejscowości La Laguna, prowokując trzecią już ewakuację mieszkańców z okolicy. Pogarszająca się sytuacja jest skutkiem pojawienia się nowych dwóch otworów w wulkanie, którymi zaczęła wypływać lawa.

Bilans strat powstałych w wyniku trwającej już ponad trzy miesiące erupcji wulkanu Cumbre Vieja bezustannie rośnie. Jak dotąd lawą pokrytych zostało ponad 1100 hektarów lądu, na którym zniszczonych zostało 2700 budynków.