REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Ktoś wyprzedził Elona Muska. Interfejs mózg-maszyna już testowany na ludziach

W sierpniu 2020 r. Elon Musk zorganizował konferencję, na której wraz ze specjalistami przedstawił dotychczasowe osiągnięcia firmy Neuralink, której celem jest stworzenie pierwszego interfejsu mózg-maszyna. Teraz jednak okazało się, że Muska ktoś wyprzedził.

02.08.2021
7:02
mozg
REKLAMA

Synchron to firma, która tak jak Neuralink pracuje nad stworzeniem interfejsu mózg-komputer (BCI). W ostatnich dniach firma Synchron otrzymała od amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) zezwolenie na rozpoczęcie badań klinicznych u ludzi.

REKLAMA

Stentrode - tak nazywa się interfejs mózg-komputer firmy Synchron

Podstawowym zadaniem urządzenia opracowanego przez Synchron ma być umożliwienie sparaliżowanym pacjentom korzystania z urządzeń elektronicznych za pomocą myśli. Według planów, pacjent wyposażony w BCI będzie mógł myślami sterować np. kursorem na ekranie komputera.

W przeciwieństwie do bardzo futurystycznego czipu, który Neuralink chciałoby wszczepiać w czaszkę swoich pacjentów, Synchron planuje wprowadzać niewielkie urządzenie, mniejsze od zapałki, do naczynia krwionośnego u podstawy szyi, a następnie tymże przesuwać je do odpowiedniego miejsca w mózgu. Cała procedura ma trwać niecałe dwie godziny. Urządzenie będzie następnie komunikowało się z drugim implantem zainstalowanym w klatce piersiowej. Stąd z kolei sygnały będą przesyłane do komputera znajdującego się w pobliżu pacjenta.

Firma planuje przeprowadzić pierwsze badania na ludziach w nowojorskim szpitalu Mount Sinai Hospital. Do badania zaangażowano sześć osób.

Warto jednak wspomnieć przeprowadzał już pojedyncze eksperymenty np. w Australii. Dwoje z czterech badanych tam pacjentów, było w stanie obsługiwać komputer za pomocą myśli. Co więcej, wykonywane przez nich zadania nie ograniczały się do poruszania kursorem po ekranie. Pacjenci bez niczyjej pomocy mogli wysyłać wiadomości tekstowe, odpowiadać na e-maile czy korzystać z internetu do robienia zakupów.

REKLAMA

Stentrode ma przed sobą świetlaną przyszłość

Jeżeli prowadzone w Nowym Jorku testy zakończą się pomyślnie, to w ciągu trzech-pięciu lat Stentrode może trafić na rynek, tym samym stając się pierwszym na rynku interfejsem mózg-maszyna.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA